20. marca, 13:49

Pozrite si ukrajinské video, ako by vyzeral ruský útok na Berlín

Pozrite si ukrajinské video, ako by vyzeral ruský útok na BerlínFoto: Промисловий Портал/twitter

Ide o vizualizáciu útokov podobných tým v ukrajinských mestách, Ukrajinci nimi útočia na nemecké emócie. Video prichádza len pár dní po tom, ako ukrajinský prezident žiadal nemeckého kancelára, aby sa Nemecko chopilo vedúcej roly proti Rusku.

Ukrajinský prezident Zelenskyj sa postupne prihovára viacerým parlamentom v západných krajinách. Jeho krátke príhovory zazneli už v parlamente v Londýne, prihovoril sa Kongresu USA, kanadskému parlamentu, vo štvrtok minulý týždeň hovoril pred nemeckým Bundestagom.

A bol to jeden z tých prejavov, kde žiadal najviac. Američanov, Britov či Kanaďanov žiadal o zbrane, Nemcov žiadal o celkovú zmenu prístupu. Kancelára Scholza dokonca napomenul.

Pripodobnil sa pritom k prezidentovi Reaganovi, ktorý v roku 1987 v západnom Berlíne hovoril o zrútení Berlínskeho múru, vyzval na to sovietskeho prezidenta Gorbačova. Zelenskyj teraz z Kyjeva priamo oslovil kancelára Olafa Scholza, aby pomohol zrútiť nový múr, ktorý stavia v Európe putinovské Rusko: „Drahý pán spolkový kancelár Scholz, zničte tento múr,“ apeloval Zelenskyj. „Dajte Nemecku vedúcu rolu, akú si (v súčasnej situácii) zaslúži.“

Scholz sedel v sále, na výrok, ktorým ho Zelenskyj v podstate napomenul, nereagoval.

„Znova sa akosi nachádzate za múrom: nie je to síce Berlínsky múr, avšak múr uprostred slobodnej Európy. A tento múr mohutnie každou (ruskou) bombou, ktorá dopadne na územie Ukrajiny,“ varoval Zelenskyj. Podľa neho takýto „múr“, hoci nie v podobe fyzickej bariéry, teraz vyrastá medzi Ukrajinom a Západom, ktorý podľa neho nerobí dosť pre záchranu Ukrajincov pred ruskou agresiou.  

„Rusko bombarduje naše mestá a ničí všetko, čo je na Ukrajine: domy, nemocnice, školy, kostoly, (jednoducho) všetko. S raketami, leteckými bombami, delostrelectvom. Za tri týždne zomrelo veľmi veľa Ukrajincov, sú ich tisíce,“ uviedol prezident Ukrajiny.

Tri dni po tomto prejave sa na internete šíri vizualizácia, ako by asi vyzeral útok na Berlín. Tieto počítačovými trikmi vytvorené zábery chcú len podčiarknuť to, o čom hovoril Zelenskyj. Video si možno pozrieť tu:

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.