Skvelé pódiové umiestnenia vo svetových pohároch. Petra Vlhová i Paulína Fialková

Petra Vlhová Petra Vlhová bozkáva pohárovú trofej víťazky za disciplínu po finálovom slalome Svetového pohára vo francúzskom dejisku Courchevel/Meribel. Foto: TASR/Martin Baumann

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v sobotnom finálovom slalome Svetového pohára tretie miesto. Vo francúzskom dejisku Courchevel/Meribel zaostala za víťaznou Slovinkou Andrejou Slokarovou o 81 stotín sekundy. Na druhej priečke skončila Nemka Lena Dürrová s odstupom 0,48 s.

Dvadsaťšesťročná Vlhová si pripísala 56. pódiové umiestnenie v pretekoch prestížneho seriálu. Vo veľkom predstihu mala vo vrecku prvenstvo v hodnotení disciplíny, keď zvíťazila v piatich slalomoch tejto sezóny SP a dvakrát bola druhá za Američankou Mikaelou Shiffrinovou. Na pódiu nestála jedine v predchádzajúcej súťaži vo švédskom Are, kde už ako úradujúca olympijská víťazka obsadila pred týždňom štvrté miesto. Poradie v slalome ovládla o 269 bodov pred Shiffrinovou.

„Pred touto sezónou som mala dva ciele, získať olympijský titul a malý glóbus. Netajila som sa tým a uplietla som si na seba bič. Bola to tvrdá práca a som veľmi rada, že sa mi to podarilo,“ povedala slovenská reprezentantka vo vysielaní Eurosportu.

Ako sa vyvíjali preteky

Post slalomovej kráľovnej zimy chcela potvrdiť na finálovom podujatí. So štartovým číslom 3 predviedla agresívnu a riskantnú jazdu, v niektorých bránkach však bola o čosi neskôr. Po prvom kole figurovala na štvrtej priečke. Za vedúcou Dürrovou zaostávala o 48 stotín sekundy. Druhá pozícia patrila Švajčiarke Michelle Gisinovej (+0,37), priebežne tretia bola Slovinka Ana Buciková (+0,40).

Hneď po Slovenke sa vydala na trať Shiffrinová, ktorá prvým a druhým miestom v zjazde a super-G znemožnila rivalke obhajobu veľkého glóbusu. V slalome Američanka momentálne neoplýva takou istotou, napriek tomu dokázala svoju jazdu v závere vygradovať a manko na Vlhovú stiahla z necelej pol sekundy aspoň na 18 stotín. V porovnaní s Dürrovou však zaostávala až o 0,66 s. Rakúšanka Katharina Liensbergerová, pred Slokarovou jediná slalomová víťazka v tomto ročníku okrem Vlhovej a Shiffrinovej, išla na trati svojho trénera, ale veľkou chybou v hornej časti sa vyviedla z rytmu, už sa nezvládla dostatočne skonsolidovať a nabrala takmer dvojsekundovú stratu.

Petra Vlhová. Foto: TASR/Martin Baumann.

Rukavicu najlepšej päťke po prvom kole hodila priebežne šiesta Slokarová, ktorá išla bezchybne a dravo a s výrazným náskokom sa dostala na čelo. Shiffrinová nenašla slalomovú formu ani v druhom kole, nelyžovala v ideálnej stope a vo výsledkovej listine klesla na ôsmu pozíciu s mankom 1,48 s na víťazku. Aj Vlhová o celý svoj náskok prišla už na prvom medzičase, akoby sa mierne borila s traťou a silovým štýlom jej odstup postupne narastal. Za Slokarovú sa zaradila o 0,81 s, Buciková však bola ešte pomalšia a Gisinová pre „špicar“ nepríjemne spadla. Na Slovinku nestačila ani Dürrová, ktorá odsunula Vlhovú na tretie miesto.

Slokarová vo veku 24 rokov slávila druhé víťazstvo na podujatiach SP, premiérové v slalome. Na začiatku zimy v novembri vyhrala paralelku v rakúskom stredisku Lech/Zürs.

Výsledky finálového slalomu SP

1. Andreja Slokarová (Slov.) 1:36,54 min, 2. Lena Dürrová (Nem.) +0,48 s, 3. Petra VLHOVÁ (SR) +0,81, 4. Ana Buciková (Slov.) +1,04, 5. Zrinka Ljutičová (Chor.) +1,22, 6. Alison Nullmeyerová (Kan.) +1,27, 7. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,32, 8. Mikaela Shiffrinová (USA) +1,48, 9. Amelia Smartová (Kan.) +1,56, 10. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +1,80

Celkové poradie SP (po 36 z 37 súťaží)

1. Shiffrinová 1457 bodov – istý veľký glóbus, 2. VLHOVÁ 1249, 3. Federica Brignoneová 955, 4. Sofia Goggiová (obe Tal.) 873, 5. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 835, 6. Michelle Gisinová (Švaj.) 834

Konečné poradie v slalome SP (9 súťaží)

1. VLHOVÁ 770 bodov, 2. Shiffrinová 501, 3. Dürrová 437, 4. Katharina Liensbergerová (Rak.) 392, 5. Holdenerová 357, 6. Buciková 277, 7. Gisinová 247, 8. Slokarová 225, 9. Katharina Truppeová (Rak.) 219; 10. Swennová-Larssonová 208

Paulína Fialková v stíhačke tretia

Slovenská biatlonistka Paulína Fialková obsadila v stíhacích pretekoch Svetového pohára v nórskom Holmenkollene 3. miesto, keď trafila všetkých 20 terčov. V predposlednej súťaži v ročníku si tak pripísala najlepší výsledok v sezóne. Zvíťazila domáca Nórka Tiril Eckhoffová.

Druhú priečku obsadila s mankom 24,9 s Nórka Marte Olsbuová Röiselandová v žlto-červenom drese najlepšej pretekárky celkového poradia i disciplíny a definitívne si zabezpečila veľký glóbus. Obe najlepšie pretekárky sa na strelnici pomýlili dvakrát.

Paulína Fialková. Foto: TASR/Michal Svítok

Paulína Fialková vyrazila na trať z ôsmej pozície po šprinte. Pred záverečnou streľbou bola ešte na 4. priečke, no po nule predstihla Francúzku Anais Chevalierovú-Bouchetovú a v cieľovej rovinke si postrážila deviate pódiové umiestnenie v kariére. Jej výsledne manko bolo +54,0. Jej sestra Ivona taktiež zapísala najlepší výsledok sezóny. Netrafila dva terče na záverečnej položke, no posunula sa z 25. miesta na štarte na 18. s odstupom +2:06,1.

Fialková sa vrátila na stupne víťazov opäť po dvoch rokoch. Predtým sa jej to podarilo v januári 2020 v stíhacích pretekoch v Ruhpoldingu. „Neustále som sa snažila dostať na pódium, no nedarilo sa mi to. Dnes však všetko vyšlo perfektne, cítila som sa dobre na trati a padlo mi všetkých 20 terčov, to je vždy výnimočné. Prežila som náročné obdobie po fyzickej aj psychickej stránke. Nevzdávala som sa. Vedela som, že sa dokážem vrátiť k mojej minulej výkonnosti. Potrebovala som nabrať sebavedomie. Podarilo sa a som z toho veľmi šťastná,“ tešila sa Slovenka po pretekoch na tlačovej konferencii.

Eckhoffová si pripísala tretie prvenstvo v sezóne, keď zopakovala triumf z piatkového šprintu. V priebehu pretekov síce klesla za Röiselandovú, no po záverečnej položke v stoji sa opäť vrátila na vedúcu pozíciu.

Röiselandová ziskom veľkého glóbusu zavŕšila úspešnú sezónu, v ktorej získala tri zlaté a dve bronzové medaily na ZOH v Pekingu. V Svetovom pohári si pripísala sedem prvenstiev v individuálnych pretekoch a do zbierky zaradila malý glóbus za šprint i stíhacie preteky.

Svetový pohár v nórskom Holmenkollene – stíhacie preteky ženy (10 km):

1. Tiril Eckhoffová 29:55,7 min (2 trestné okruhy), 2. Marte Olsbuová Röiselandová (obe Nór.) +24,9 s (2), 3. Paulína FIALKOVÁ (SR) +50,5 (0), 4. Anais Chevalierová-Bouchetová (Fr.) +59,0 (1), 5. Denise Herrmannová (Nem.) +1:05,2 min (2), 6. Lisa Theresa Hauserová (Rak.) +1:11,0 (3), 7. Markéta Davidová (ČR) +1:19,7 (3), 8. Elvira Öbergová (Švéd.) +1:29,7 (2), 9. Franziska Hildebrandová +1:34,3 (0), 10. Franziska Preussová (obe Nem.) +1:37,2 (0),… 18. Ivona FIALKOVÁ +2:06,1 (2).

Celkové poradie v SP (po 21 z 22 pretekov)

1. Röiselandová 909 bodov, 2. E. Öbergová 783, 3. Hauserová 665, 4. Hanna Öbergová 631, 5. Chevalierová-Bouchetová (Fr.) 628, 6. Dzinara Alimbekavová (Biel.) 589,… 24. P. FIALKOVÁ 283, 49. I. FIALKOVÁ 94

Poradie v stíhacích pretekoch (po 7 zo 7 pretekov)

1. Röiselandová 380 bodov, 2. E. Öbergová 300, 3. H. Öbergová 262,… 26. P. FIALKOVÁ 98, 37. I. FIALKOVÁ 58