Uvalenie trojzápasového dištancu Cavanimu v najvyššej anglickej futbalovej lige za zverejnenie výrazu negrito, používanom v Uruguaji ako pozdrav medzi priateľmi, považujú futbalisti Suarez a Godin za trest pre ich kultúru a spôsob života. Podľa nich ide o pohŕdanie multikultúrnou víziou sveta.

Uruguajskí futbalisti Luis Suarez a Diego Godin a ďalší sa zastali svojho krajana Edinsona Cavaniho a žiadajú, aby mu anglická Futbalová asociácia (FA) zrušila trest zastavenia činnosti na tri zápasy.

Útočník Manchestru United ho dostal za príspevok na sociálnej sieti, v ktorom použil španielsky výraz pre ľudí tmavej pleti "negrito". FA ho označila ako urážlivý, ubližujúci a nevhodný, no podľa Cavaniho sa v jeho krajine používa ako láskavý pozdrav priateľov. Tridsaťtriročný útočník taktiež dostal pokutu 100 000 libier.

Godin a Suarez zverejnili vyhlásenie Uruguajskej hráčskej únie, podľa ktorej sa dopustila "diskriminačného a rasistického aktu" FA a nie Cavani, pretože "trojzápasový zákaz trestá celú našu kultúru a spôsob života". "Bohužiaľ, anglická Futbalová asociácia vyjadrila prostredníctvom tohto trestu absolútnu ignoráciu a pohŕdanie multikultúrnou víziou sveta. Suspendácia ukazuje, aká je FA zaujatá, etnocentrická a dogmatická. Edinson Cavani sa nikdy nedopustil žiadneho správania, ktoré by sa dalo interpretovať ako rasistické. Použil iba bežný výraz v Latinskej Amerike na oslovenie blízkeho priateľa," píše sa vo vyhlásení únie, ktorá požaduje zrušenie trestu.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.