21. marca, 06:18

Studenú vojnu sme prežili len so šťastím, vraví britský historik

Studenú vojnu sme prežili len so šťastím, vraví britský historikTaylor Downing. Foto: taylordowning.com

Prvýkrát od konca studenej vojny sa svet znovu učí žiť s možnosťou jadrového armagedonu. Kvôli vojne na Ukrajine ruský prezident Vladimir Putin uviedol svoje jadrové vojská do stavu pohotovosti. O tom, aká je takáto situácia nebezpečná, aj o tom, že v minulosti sa svet už mnohokrát ocitol na pokraji jadrovej katastrofy, hovorí britský historik a producent Taylor Downing, okrem iného autor knihy 1983: World at the Brink (1983: Svet na hrane) o cvičení Able Archer, ktoré takmer spôsobilo jadrovú vojnu.

Kubánska raketová kríza v roku 1962 je zrejme najznámejší prípad, keď sa svet ocitol na prahu jadrovej vojny. Sú ale aj iné prípady, keď skoro došlo k odpáleniu atómových zbraní?

Počas celého obdobia studenej vojny dochádzalo k mnohým falošným poplachom, nehodám a počítačovým pochybeniam. Prvý zaznamenaný prípad bol v roku 1956 na základni RAF Leakenheath vo východnom Anglicku. Americký bombardér B-47 havaroval a dopadol priamo na jadrový arzenál, ktorý vzplanul. Hrozilo, že plamene odpália tam uložené jadrové zbrane. Našťastie sa oheň podarilo uhasiť, kým bomby vybuchli. Ak by sa tak stalo, zničilo by to východnú časť Anglicka.

Ďalším prípadom je let bombardéra B-52, to je jeden z tých obrovských amerických ťažkých bombardérov s ôsmimi motormi, ktorý niesol dve 24-megatonové termonukleárne zbrane nad Severnou Karolínou, keď sa rozpadol. Asi to bolo kvôli únave kovu alebo zlej konštrukcii. Bomby dopadli do Severnej Karolíny, jednu našli veľmi rýchlo, ale tá druhá zapadla do nejakého močiara a do dnešného dňa ju neobjavili. Takže niekde v severokarolínskom močiari je 24-megatonová termojadrová bomba.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.