20. marca, 06:37

Čo všetko sa stane za jeden deň v Mukačeve

Čo všetko sa stane za jeden deň v MukačeveDobrovoľníčky vo Venezii vydávajú utečencom obed. Foto: Michal Čop

O ukrajinskom mestečku Mukačevo v médiách veľmi nepočuť. Kedysi patrilo k Československu, cítiť to na architektúre mesta. Dnes je na nás závislé inak.

„Boli ste sa schovať počas poplachu?“ pýtajú sa pri raňajkách na stredoškolskom internáte ženy z katolíckej charity. Keď vravím, že som žiadnu sirénu nepočul, sú spočiatku prekvapené, neskôr však priznajú, že zo začiatku ich ani oni niekedy nepočuli. Potom si však do mobilu všetky nainštalovali aplikáciu, ktorá tiež hlási poplach. To už vraj zobudí každého.

Ideme na dvor, vykladáme náklad humanitárnej pomoci zo Slovenska, miestni nám ukazujú kryt. Je to pivnica, v ktorej je akási piecka, v rohu je trochu dreva, na kraji mi za závesom ukazujú toaletu. Sú to tri vedrá uložené v kúte. Zdá sa mi, že do miestnosti by sa zmestilo maximálne päťdesiat ľudí, možno dvadsiati by si našli aj miesto na sedenie. V strede miestnosti je hneď pod svetlom zavesený obraz Panny Márie, je koncentrovaným obrazom nádeje na tomto zúboženom mieste.

Dnešný deň trávim s Katkou, Slovenkou zo Senca, ktorá už pätnásť rokov pracuje pre charitu v Mukačeve. Pred vojnou mala na starosti najmä Rómov, teraz koordinuje humanitárnu pomoc zo Slovenska. Aj vďaka nej je Mukačevo centrálou, odkiaľ sa ďalej posúva všetka pomoc Slovenskej katolíckej charity. Katka má zmapované miesta pomoci v okolí mesta, jej kolegovia mapujú zvyšok Ukrajiny. Dnes budem Mukačevo mapovať s ňou.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.