20. marca, 06:16

Slovenský boj s dezinformáciami má ruské črty

Slovenský boj s dezinformáciami má ruské črtyMarián Kuna. Foto: archív
Marián Kuna Filozof, univerzitný pedagóg.

Je smutnou iróniou, že v mene obrany európskej demokracie sme sa principiálne odchýlili od európskych štandardov slobody prejavu.

Slovensko len nedávno narýchlo prijalo zákon, ktorý po obsahovej stránke až znepokojivo pripomína ruskú právnu úpravu. Toto kladivo na dezinformácie, ktoré sú nástrojom ruskej hybridnej vojny proti západnej demokracii, má však až zarážajúco veľa ruských čŕt.

Nič na tom nemení ani pokus o obhajobu tohto postupu, ktorý v rozhovore pre Štandard ponúkol riaditeľ NBÚ Roman Konečný, ani údajné dôvody, ako ich zverejnil jeden zablokovaný portál. Rozhodnutia NBÚ sme totiž povinní vzťahovať k rozhodnutiu Európskeho súdu pre ľudské práva.

Ruskú koncepciu mediálnej cenzúry už jednoznačne odmietol Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu (ESĽP) v rozhodnutí OOO Flavus a ďalší proti Rusku (23. 06. 2020). Prípad, jeho analógie so slovenským zákonom a náčrt riešenia jeho nedostatkov subtílne vysvetlil sudca Krajského súdu v Bratislave Peter Šamko (pozri tu). Pristavme sa pri dvoch ideách, ktoré ESĽP načrtol pri preskúmaní ruského „cenzorského zákona“, z dôvodu ich relevancie pre našu právnu úpravu.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.