19. marca, 06:21

Kedysi sa hovorilo o svätej či spravodlivej vojne. Dnes sa vyvinulo kresťanské povedomie o dôležitosti mieru, vraví pápež František

Kedysi sa hovorilo o svätej či spravodlivej vojne. Dnes sa vyvinulo kresťanské povedomie o dôležitosti mieru, vraví pápež FrantišekPatriarcha Kirill a pápež František na Kube v roku 2016. Foto: AP/TASR

Tento týždeň sa vo Vatikáne hovorilo aj o Slovensku. Pápeža navštívil premiér Heger a hovorili najmä o Ukrajine. František, ktorý slávi deväť rokov na čele katolíckej cirkvi, zasvätí Rusko a Ukrajinu Panne Márii a pozývajú ho na návštevu Kyjeva a Minsku. Telefonoval s patriarchom Moskvy.

Pápež zasvätí v piatok 25. marca Rusko a Ukrajinu Panne Márii. Vtedy ich zasvätí Ježišovej matke aj pápežov vyslanec kardinál Konrad Krajewski v mariánskej svätyni vo Fatime.

Je to veľmi dôležitá správa, aj keď nevieme, či zastaví vojnu, hlad a prenasledovanie cirkvi, myslí si historik Roberto De Mattei. Zasvätenie iste prinesie veľa milosti Rusku, Ukrajine i celému svetu, doplnil a dodal, že je v priamom súvise s posolstvom v portugalskej Fatime. Tam sa mala zjaviť Panna Mária v roku 1917, teda v roku boľševickej revolúcie v najväčšej slovanskej krajine. Podľa svedectva žiadala o zasvätenie Ruska Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie.

V súvise s prebiehajúcou vojnou na Ukrajine pápež volal s patriarchom Moskvy. František i Kirill podčiarkli význam mierových rokovaní a vyjadrili nádej, aby sa čím skôr dosiahol spravodlivý mier. Obe strany strany súhlasili, že „cirkev nesmie používať jazyk politiky, ale jazyk Ježiša“. Účet za vojnu podľa pontifika zaplatia „ľudia, ruskí vojaci, bombardovaní a umierajúci.“ Aj preto rímsky biskup dodal:

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.