18. marca, 08:27

Malý hrdina z Ukrajiny Hasan a jeho rodina sú už bezpečne spolu na Slovensku

Malý hrdina z Ukrajiny Hasan a jeho rodina sú už bezpečne spolu na Slovensku

Jedenásťročný chlapec Hasan Chaláf, ktorý svojím osamelým prechodom cez hranice nedávno očaril slovenské médiá, keď sa so statočným pohľadom a telefónnym číslom napísaným na ruke odrazu zjavil medzi utečencami, sa napokon zvítal aj so svojou mamou a babkou. Tie ako posledné z rodiny po strastiplnej dvojdňovej ceste prišli v pondelok na Slovensko.

Pri evakuácii Hasanovej rodiny zohrali nemalú rolu aj dobrovoľníci zo Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM), ktorí sa po vypuknutí utečeneckej krízy so svojím tímom vybrali pomáhať na ukrajinskú hranicu.

Tam sa zoznámili s Hasanovými troma súrodencami, tínedžermi Kenanou, Lunou a Muhamedom, a manželkou Hasanovho najstaršieho brata Maxima, ktorá s nimi aj s poldruharočným synom a šesť ročnou dcérou prešla cez hranicu. „Deti boli premrznuté a vystrašené, vzali sme ich do domčeka blahoslavenej Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom,“ spomína riaditeľ ZKSM Eduard Filo. „Tam zostali dve noci, následne sme ich previezli do Trenčianskych Teplíc, kde sa pre nich podarilo nájsť ubytovanie.“

V tom čase Eduard ešte netušil, že na slovenskú hranicu sa blíži aj ich mladší brat Hasan. Ich mama Júlia bola stále v Záporoží, kde sa musela postarať o svoju imobilnú mamu a sprvu sa obávala pustiť na náročnú a neistú cestu so staršími súrodencami aj najmladšieho Hasana, keďže nemala istotu, že by ho cez hranice pustili. Mala strach, že by sa následne jedenásť ročný chlapec musel cez celú Ukrajinu vrátiť domov sám. Na dobrodružnú cestu tak najprv vyslala len trojicu starších súrodencov, aby preverili situáciu a podmienky na hraniciach.

Hasanova rodina je opäť pohromade aj s babkou a mamou Júliou (v hornom rade štvrtá sprava). Hasan je úplne vpravo. Na fotografii spolu s dobrovoľníkmi a Eduardom Filom (druhý zľava v prvom rade). Foto: ZKSM

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.