19. marca, 05:45

Na hraniciach človek zažije pocit vojny, z ktorej mrazí, hovorí členka komunity Sant’Egidio

Na hraniciach človek zažije pocit vojny, z ktorej mrazí, hovorí členka komunity Sant’EgidioUkrajinskí utečenci na hraniciach. Foto: archív Lenky Borkovej

Už tretí týždeň je na Ukrajine vojna, s ktorou prišla aj vlna utečencov. Tí hľadajú útočisko v susedných krajinách, jednou z nich je Slovensko. Mnoho dobrovoľníkov sa vybralo na hraničné priechody, aby pomáhali prichádzajúcim ľuďom.

Komunita Sant’Egidio sa utečencom venuje už dlhšie. Každý rok chodí na ostrov Lesbos. Minulý rok boli v tábore Kara Tepe traja mladí ľudia zo Slovenska. Okrem Lesbosu pomáhali aj inde. „Komunita po celom svete pomáha utečencom z rôznych vojnových konfliktov. Predtým sme boli aj v Slovinsku, pred pár rokmi sme vítali irackých utečencov, ktorí prišli k nám na Slovensko,“ povedala pre Štandard členka komunity Lenka Borková.

Lenka Borková. Foto: archív Sant’Egidio

Stoja pri utečencoch

Komunita Sant’Egidio rozbehla vo svete aj projekt humanitárnych koridorov, ktoré fungujú od roku 2016. Odvtedy prijali v Taliansku, Francúzsku, Belgicku a Andorre takmer 4-tisíc ľudí. „Posledné mesiace sa naša komunita venuje vytvoreniu možnosti fungovania humanitárnych koridorov aj na Slovensku. Keď vypukla vojna na Ukrajine, prirodzene sme cítili potrebu nájsť cestu, ako stáť pri ľuďoch utekajúcich do bezpečia aj tu u nás. Bola to naša prirodzená reakcia na potrebu, ktorá vznikla. Zároveň sú naše komunity prítomné aj na Ukrajine,“ konštatuje Borková.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.