17. marca, 12:17

S-300 a základná otázka: chceme sa zapojiť do vojny s Ruskom?

S-300 a základná otázka: chceme sa zapojiť do vojny s Ruskom?Eduard Heger a Jaroslav Naď. Foto: TASR/Martin Baumann

Slovensko sa ocitlo v podobnej situácii ako pred pár dňami Poľsko. Američania chcú, aby sme Ukrajincom dali to, čo nechcú urobiť oni sami.

Svet obletela správa, že Slovensko predbežne súhlasí s poskytnutím systému protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine. Tvrdí to televízia CNN, odkazuje sa na svoje zdroje. Minister obrany Naď sa vyjadril nepriamo, keď povedal, že tohto systému sa nemôžeme vzdať skôr, kým zaň nebudeme mať náhradu, pričom on sám by sa ho vzdal rád. Americké rakety Patriot z Holandska a Nemecka by mali byť na ceste.

Podľa nemenovaného zdroja denníka Štandard z vlády, k rozhodnutiu zatiaľ nedošlo. O presune S-300 by mal hlasovať kabinet. Stanovisko premiéra Hegera je skôr vyčkávacie.

Problém je však vážnejší ako len náhrada protivzdušnej obrany.

Malá a dôležitá paralela s Poľskom.

Pokus o transfer poľských lietadiel Mig-29 na Ukrajinu prebehol inak, ako sa to u nás všeobecne vníma. Nebol to pokus Poliakov hrať aktívnu rolu na Ukrajine ani pokus zatiahnuť Poľsko (respektíve NATO) do konfliktu.

Bolo to presne naopak.

Nápad na presun poľských lietadiel ruskej výroby na Ukrajinu prišiel od Američanov, minister zahraničných vecí Blinken o tom hovoril v nedeľu 6. marca v rozhovore s Jakeom Tapperom na CNN. Bolo to práve v čase jeho európskej cesty, v ten istý deň (6. marca) o tom hovoril aj na brífingu v Moldavsku.

Bola to americká iniciatíva, de facto priama reakcia na požiadavku prezidenta Zelenského, že ak Západ nechce nad Ukrajinou uzavrieť vzdušný priestor, nech im dá lietadlá, aby sa mohli brániť sami. Američania povzbudili niektoré krajiny, menovite Poľsko, ktoré na to dostalo zelenú.

Lenže Poľsko svoje staré lietadlá nechcelo presunúť na Ukrajinu, preto poľské ministerstvo zahraničných vecí vydalo v utorok 8. marca stanovisko, že poľské lietadlá ochotne a zdarma presunie na americkú vojenskú základňu Ramstein v Nemecku, aby ich Američania – ak chcú – mohli poslať na Ukrajinu. Morawiecki zároveň dodal, že by malo ísť o spoločné rozhodnutie všetkých štátov NATO.

V tej istý utorok na poľský návrh reagoval hovorca Pentagónu John Kirby, ktorý poľský návrh nazval „neudržateľným“ alebo „neobhájiteľným“ (untenable), pričom naň nevidí „opodstatnené dôvody“. („It is simply not clear to us that there is a substantive rationale for it.„)

Američania by skrátka radi vyzbrojili Ukrajinu letectvom a protivzdušnými zbraňami, ale nechcú to urobiť sami, boli by radi, aby to urobili iné štáty. Inými slovami, Američania sa obávajú, ako to vyhodnotí Rusko a nechce sa im riskovať.

Pokus druhý sa volá S-300 a týka sa Slovenska.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.