16. marca, 18:11

Parlament schválil zmiernenie trestov za držbu marihuany. Za malé množstvo bude najviac rok väzenia alebo liečenie

Parlament schválil zmiernenie trestov za držbu marihuany. Za malé množstvo bude najviac rok väzenia alebo liečenieCigareta z marihuany. Ilustračná fotografia. Foto: TASR/AP

Poslanci schválili zmiernenie trestov za držbu marihuany. Pri držbe troch dávok drogy bude maximálny trest rok za mrežami, prípadne liečenie. Recidivistom stále hrozí aj desať rokov väzenia.

Na Slovensku sa má prijať osobitná skutková podstata prechovávania omamnej alebo psychotropnej látky z rastlín rodu konopa pre vlastnú spotrebu za zachovania súčasných množstevných limitov. Horná hranica trestnej sadzby má byť v takomto prípade jeden, respektíve dva roky. Vyplýva to z novely Trestného zákona, ktorú v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Zaviesť sa má tiež možnosť takzvaného ochranného liečenia. Novelizáciu predložila skupina koaličných poslancov z OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí.

V prípade prijatia novej skutkovej podstaty prechovávania marihuany má byť horná hranica trestu jeden rok vtedy, ak pôjde o množstvo, ktoré zodpovedá najviac trojnásobku obvykle jednorazovej dávky na použitie, a to pre osobnú spotrebu. Horná hranica dva roky má platiť pre množstvo, ktoré zodpovedá najviac desaťnásobku dávky.

Znížiť by sa tiež mali trestné sadzby aj v prípade prechovávania marihuany v množstve prekračujúcom prechovávanie pre vlastnú spotrebu, čiže nad desať dávok. Predkladatelia tak reagujú na prísne trestanie recidivistov. Sadzby sa majú zmeniť z troch až desať rokov na tri až sedem rokov. V prípade recidívy sa menia na päť až desať rokov, namiesto doterajších desať až 15 rokov.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.