16. marca, 17:55

Heger pri silnom geste chýbal a zostala mu len hanba

Heger pri silnom geste chýbal a zostala mu len hanbaEduard Heger. Foto: TASR/AP

Trio premiérov sa vydalo na Ukrajinu. K českému a poľskému predsedovi vlády by logicky geograficky sedel Eduard Heger, ale napokon miesto neho túto trojicu doplnil slovinský premiér. Namiesto spoločného gesta zostala hanba, ktorú premiér ešte vygradoval.

Iniciatíva poľského premiéra Mateusza Morawieckého sa stala realitou. Minulý týždeň na samite vo Versailles prišiel s návrhom na návštevu ukrajinského prezidenta priamo v Kyjeve. Pozval aj Hegera, ktorý odmietol. Namiesto vyšehradského partnera išiel s Petrom Fialom a Morawieckim do Kyjeva slovinský premiér Janez Janša, ktorý sa v Bruseli neteší veľkej obľube.

Heger sa bránil tvrdením, že mu bezpečnostné zložky cestu do Ukrajiny neodporučili a on ich počúvol. Vari takéto varovanie český a poľský premiér nedostali? Bezpochyby áno. Napriek tomu s nimi cestoval vicepremiér a nepísaný líder vlády Jarosław Kaczyński. Militantne protiruský politický matador, ktorý stále verí v konšpiráciu, že lietadlo s poľskou delegáciou nad Smolenskom s jeho dvojčaťom Lechom Kaczyńskim na palube zostrelili Rusi. Aj on išiel do Kyjeva, keď ho Rusi obliehajú a ostreľujú.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.