Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková dala zriadiť komisiu na prešetrenie smrti Milana Lučanského a predstavila ďalšie kroky, ktoré jej rezort vo veci podnikne.

V súvislosti s Lučanského smrťou sa najmä na internete vyrojilo množstvo špekulácií aj nepravdivých informácií, ktoré sa Kolíková (Za ľudí) rozhodla vysvetliť zriadením špeciálnej komisie zloženej nielen z poslancov všetkých parlamentných strán. Šesť z nich nominoval predseda NRSR Boris Kollár (Sme rodina). Traja z nich sú z opozície.

Do komisie, ktorá sa má zaoberať okolnosťami smrti Milana Lučanského, nominoval predseda NRSR exministerku vnútra Denisu Sakovú (Hlas-SD), Mariana Kotlebu (ĽSNS), Juraja Krúpu (OĽANO), Milana Laurenčíka (SaS), Petru Hajšelovú (Sme rodina) a Mariána Saloňa (Smer-SD).

V komisii sú aj nominant prezidentky SR Zuzany Čaputovej Radovan Pala, za verejnú ochrankyňu práv Tomáš Čitbaj, zástupcovia médií či odborníci zo zahraničia, napríklad bývalá česká ombudsmanka Anna Šabatová. Ako expertka bude pôsobiť napríklad odborníčka Monika Platek z Poľska.

Komisia má preskúmať či v prípade smrti Lučanského nedošlo k pochybeniu zo strany Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS). Mala by komunikovať i s rodinou Lučanského. O záveroch bude komisia hlasovať. Ak niekto nebude súhlasiť, bude môcť zdôvodniť prečo.

Ministerka odstúpiť nemieni

Generálny riaditeľ ZVJS Milan Ivan po Lučanského smrti odstúpil z funkcie. Kolíková uviedla, že vyvodenie politickej zodpovednosti zvažovala, ale vraj ju v zotrvaní na ministerskom poste podporila koalícia.

„Myslím si, že keby som odstúpila, tak by to bolo zbabelé,“ uviedla s tým, že ak závery komisie budú také, že by mala podať demisiu, tak vyvodí politickú zodpovednosť. Teraz na to však dôvod nevidí.

Ministerka uviedla, že sa snažila od začiatku informovať tak, aby nemarila trestné konanie. „Je to absolútne zneužívané politiky a čelíme niečomu, čo to nikdy pred tým nebolo,“ priznala Kolíková. Dodala však, že špekulácie a hoaxy, ktoré sa šíria o uniknutom údajnom zdravotnom zázname a celom prípade okolo Lučanského, sú bezprecedentné a nikdy pred tým tu nič také nebolo.

„Nemám čo skrývať a ak sa ukáže že som v niečom pochybila, tak potom som tomu pripravená čeliť,“ uviedla. Ministerka podľa vlastných slov urobila maximum, aby bola komisia zriadená v čo najkratšom čase. Možno sa dalo urobiť niečo skôr. „Ale nedokázali sme to,“ dodala.

Niektoré dokumenty zverejnia, kamerová záznamy zatiaľ nie

Kolíková v úvode tlačovky povedala, že v prípade Lučanského ide o „predpokladanú samovraždu“ ale neskôr dodala, že je presvedčená, že o samovraždu išlo, aj keď po prvom incidente tomu podľa nej nič nenasvedčovalo.

Ministerka uviedla, že kamerové záznamy v súvislosti so smrťou Milana Lučanského nezverejnia. Mohlo by to podľa Kolíkovej mariť vyšetrovanie celej veci. Ministerka by ich však podľa vlastných slov rada zverejnila, ale až vtedy, keď už to prokurátor nebude považovať za ohrozenie vyšetrovania.

Priblížila však, že plánujú publikovať niektoré dokumenty, pri ktorých riziko ohrozenia vyšetrovania dopredu zvážia.

Milan Lučanský. Foto: Martin Baumann/TASR

Otázky na to, prečo bol Lučanský umiestnený znova do väzby v Prešove aj po prvom incidente, prečo nebol sledovaný 24 hodín v cele s kamerou a ako vôbec mohlo dôjsť k samovražde, nie sú podľa Kolíkovej vecou, ktorú by mala komisia skúmať.

„Nežijeme v dobe, aby sme mohli obvineného vo väzbe nonstop sledovať a mohol by byť v cele nahý, aby sme tomu incidentu zabránili. To samé o sebe by bolo považované za mučenie,“ zdôvodnila.

„Ak sa človek rozhodne spáchať samovraždu, niet nikoho, kto mu v tom zabráni,“ zopakovala Kolíková. „Stačila tepláková bunda, 9 minút a posteľ,“ dodala s tým, že poschodová posteľ nie je na samovraždu nevyhnutná a podobné prípady sa udiali aj v minulosti.

9 minút na samovraždu

Podľa zverejnených informácií našli Lučanského 29. 12. bez známok života v cele počas kontroly výdaja večere v nápravnom zariadení v Prešove, kam ho opätovne previezli po prvom incidente, pri ktorom mal utrpieť zranenia oka vyžadujúce si hospitalizáciu.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) informoval, že dá únik informácií o prvej hospitalizácii Lučanského prešetriť, keďže ho ošetrovali v Ústrednej vojenskej nemocnici SNP v Ružomberku, ktorá patrí pod rezort obrany. Podľa Naďa šlo pravdepodobne o porušenie zákona.

Rodina Lučanského so zverejnením zdravotných záznamov súhlasí, ale vraj sa k nim nemohla dostať. Kolíková niečo také odmietla.

„Vnímam ako dôležité dať priestor rodine pána Lučanského, aby mohla položiť otázky komisii a komunikovať s ňou ešte pred zverejnením záverov,“ povedala ministerka.

Rodina sa k Lučanskému podľa ministerky nemohla dostať, ani sa s ním spojiť pre kolúznu väzbu, ktorá ho vylúčila z akéhokoľvek kontaktu s vonkajším svetom za múrmi nápravného zariadenia. Kontaktovať ho nemohla ani vlastná manželka, ktorá sa sťažovala, že aj pri návšteve v Prešovskej nemocnici, keď už jej muž zomieral, boli v izbe prítomní policajti. Minister vnútra to zdôvodnil potrebou nonstop ostrahy.

Podľa medializovaných informácií našli Lučanského dozorcovia 29. decembra počas výdaja večere o 16:39. Ešte 16:30 bola pritom podľa vyjadrení šéfa ZVJS vykonaná posledná kontrola, ktorú dozorcovia prešovského nápravného zariadenia opakovali pravidelne každú pol hodinu. Na napokon úspešný pokus o samovraždu tak Lučanskému stačilo len 9 minút.

Po smrti policajného exprezidenta sa rozbehlo množstvo konšpiračných teórií, dohadov a špekulácií o tom, že vlastne nemuselo ísť o samovraždu, ale o údajnú bitku od dozorcov, konflikt so spoluväzňami, či dokonca objednanú popravu. Dokonca sa objavili falošné fotografie, na ktorých mal byť údajne Lučanský, čo polícia vyvrátila a označila za hoax. Všetky takéto dohady má rozptýliť novovzniknutá špeciálna komisia.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.