17. marca, 06:15

Covid nie je témou iba v médiách. Slovákov stále kosí skoro ako rakovina a Hongkong zažíva svoje Bergamo

Covid nie je témou iba v médiách. Slovákov stále kosí skoro ako rakovina a Hongkong zažíva svoje BergamoMuž s respirátorom na tvári číta noviny v Luxemburských záhradách v Paríži, v pozadí budova Senátu, hornej komory francúzskeho parlamentu v pondelok 14. marca 2022. Foto: TASR/AP

Hoci sa koronavírus z mediálneho prostredia od začiatku invázie na Ukrajinu odsťahoval, zdravotnícky systém stále nadmerne zaťažuje. Slováci naň v súčasnosti umierajú takmer takým tempom ako na rakovinu. A ázijský Hongkong si dnes prežíva svoje vlastné Bergamo. Vojna pritom môže pandémiu, minimálne na Ukrajine, ešte zhoršiť. Novú vlnu prípadov na Slovensku by ale spustiť nemala.

Keď sa Štandard pred niekoľkými dňami pýtal nemenovanej epidemiologičky na vývoj pandemickej situácie a uvoľňovanie opatrení na Slovensku, dostal od nej pozoruhodnú odpoveď. K téme sa odmietla vyjadriť, lebo covid vraj „už nie je téma“.

To je sčasti pravda. Koronavírus, dva roky dominujúci titulkám novín, sa dostal do úzadia pre vojnu na Ukrajine – najzávažnejší vojenský stret v Európe od konca druhej svetovej vojny – a témy, ktoré s ňou úzko súvisia.

Lenže covid prestal byť témou skôr pre odvrátenie našej pozornosti smerom k akútnejšej bezpečnostnej hrozbe či pre vzrastajúcu schopnosť s ním koexistovať, nie pre zásadné zlepšenie zdravotníckej situácie ako takej.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.