18. marca, 09:07

Vojna na Ukrajine má aj obete, aké sme doteraz nepoznali. Náhradné matky a ich deti

Vojna na Ukrajine má aj obete, aké sme doteraz nepoznali. Náhradné matky a ich detiZdravotné sestry sa starajú o bábätká, ktoré sa narodili náhradným matkám pre zahraničných rodičov vo veľkej izbe kyjevského hotela, ktorý vlastní jedna z kliník v ukrajinskej metropole vo štvrtok 14. mája 2020. Foto: TASR/AP

Náhradné materstvo, keď žena vynosí iným rodičom dieťa, je neetický biznis. Na jeho konci príde dieťa o matku a ona o dieťa. Na Ukrajine sa, žiaľ, pomerne rozšíril. Teraz kvôli vojne vidíme jeho tragické úskalia. Pomoc potrebujú opustené deti, stratené matky, zúfalí aj váhajúci biologickí rodičia.

Desiatky bábätiek sa tiesnia v suteréne obytného domu v Kyjeve. Sú to novorodenci, plačú, cítia osamelosť a vonku číha nebezpečenstvo. Z plastových postelí ich občas niekto zodvihne a pohojdá, aby aspoň na chvíľu utíšili ich plač a strach. Keď divák pozerá reportáž televízie BBC, nekladie si otázku, kde majú rodičov. Pozná odpoveď, len smutne krúti hlavou.

Vojna v našom susedstve otvára kapitolu, s akou sme sa ešte pri žiadnej inej vojne nestretli. Neznáme utrpenie, pod ktorým sa podpísala ideológia súčasnosti, ktorá dokázala oddeliť materstvo od rodičovstva.

Jediná možnosť získať geneticky príbuzné dieťa

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.