19. marca, 17:07

Rímsky kostol ruských katolíkov vďačí za svoju krásu Slovákovi

Rímsky kostol ruských katolíkov vďačí za svoju krásu Slovákovi

Rusko-katolícky kostol v Ríme vďačí za svoju výzdobu Slovákovi. Vendelín Javorka na ňom nešetril, nakúpil umelecké a liturgické predmety a presadil, aby bol plnou súčasťou slávneho Russica. Pokrstili a „obrátili“ tu niekoľko stoviek Rusov.

„Najväčšia cennosť v Kostole svätého Antona opáta na Eskvilíne je táto podlaha, ktorá má 17 storočí. Objavili ju počas vykopávok a ani my nemáme nič vzácnejšie,“ prezrádza rektor Pápežského kolégia Russicum Wladyslaw Gryzlo. Podlaha sa nachádza v priestore medzi kolégiom a kostolom a verejnosti nie je prístupná.

Chrám, ktorý nanovo otvorili pred deväťdesiatimi rokmi, sa nachádza v tesnej blízkosti slávnej Baziliky Santa Maria Maggiore a Baziliky svätej Praxedy. Zatiaľ čo v prvej pápež v 9. storočí schválil staroslovienske liturgické knihy, ktoré sem priniesli svätí Cyril a Metod, v druhej solúnski bratia bývali. Kostol svätého Antona opáta na vrchu Eskvilín, ktorý má kaplnku zasvätenú týmto spolupatrónom Európy, je určený pre ruských katolíkov. Práve vďaka vôli Vendelína Javorku je kostol pod správou Russica. Kňaz zo Slovenska, ktorý sa narodil pred 140 rokmi, bol prvý rektor slávneho Russica, o ktorom sme nedávno priniesli reportáž.

Vendelín Javorka. Foto: Bohumil Petrík
(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.