17. marca, 06:15

Dánsko upravuje pravidlá na prijatie ukrajinských utečencov. Sýrčanov posiela domov

Dánsko upravuje pravidlá na prijatie ukrajinských utečencov. Sýrčanov posiela domovDánsky minister pre imigráciu Matthias Tesfaye. Foto: Wikipedia/Mortenf

Kodaň sa pripravuje na utečencov z Ukrajiny. Očakáva sa zrýchlené prijatie zákona, ktoré umožní Ukrajincom obísť azylový proces a do pár dní ich ubytovať v niektorej zo samospráv Dánska. Ľudia z prostredia migračných mimovládok však kritizujú, že krajina medzitým ruší niektorým Sýrčanov povolenia na pobyt.

Dánska vláda sa spolu s Národným zväzom obcí koncom minulého týždňa dohodli na prijímaní utečencov z vojnou sužovanej Ukrajiny. Tí budú maximálne do štyroch dní od získania rezidenčného povolenia ubytovaní v konkrétom meste či obci.

Pôjde o realizáciu špeciálneho zákona, ktorého prijatie dánskymi zákonodarcami sa v skrátenom legislatívnom konaní očakáva už tento týždeň, možno už v stredu 16. marca. Mal by sa tak okrem iného minimalizovať čas, ktorý Ukrajinci strávia v azylových zariadeniach.

„Mnohí z nás si všimnú, že keď odvezú svoju dcéru do škôlky, na skrinkách bude ukrajinské meno. Bude to tak preto, lebo budeme mať v Dánsku nových občanov,“ vyjadril sa dánsky minister pre prisťahovalectvo Mattias Tesfaye.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.