Pre Spojené štáty americké nebol z bezpečnostného hľadiska rok 2020 vôbec priaznivým. Krajinou sa, podobne ako vo zvyšku sveta, prehnala pandémia nového koronavírusu, pričom USA sú štátom s najvyšším počtom nakazených obyvateľov. Od začiatku nákazy tam zaznamenali vyše 20 miliónov infikovaných ľudí. V krajine však minulý rok zúrila aj pandémia vraždenia.

Smrť Georgea Floyda pri zásahu polície odštartovala masové protesty rasovej organizácie Black Lives Matter (BLM) ako aj ďalších ľavicových a progresívnych zoskupení. Tie sa zvykli zvrhnúť aj v násilnosti či rabovania. A to do takej miery, že spôsobili najväčšiu poistnú udalosť v USA za posledné desaťročia.

Popri protestoch sa začalo v Amerike skloňovať zrušenie či odfinancovanie polície, ktorá je podľa niektorých politikov či aktivistov neefektívna, násilná alebo jednoducho v tradičnom slova zmysle „prežitá“. Tieto požiadavky pritom sprevádza epidémia kriminálneho druhu.

Ak sa pozrieme na dáta o vraždách v najväčších amerických mestách, dostávame z roku 2020 nelichotivé dáta. Napríklad v meste Minneapolis, kde Floyd zomrel, sa podarilo predbehnúť rok 2019 v počte vrážd už v auguste. Približne do polovice decembra minulého roku tam spáchali o 69 percent viac vrážd ako vlani.

Najnovšie autorské články