18. marca, 06:14

Charity a mimovládky v prvých týždňoch utečeneckej krízy zachránili štátu chrbát, vraví Gloss z katolíckej charity

Charity a mimovládky v prvých týždňoch utečeneckej krízy zachránili štátu chrbát, vraví Gloss z katolíckej charityHugo Gloss. Foto: Patrícia Falbová

Hugo Gloss je manažérom humanitárnej pomoci v Slovenskej katolíckej charite. Jeho úlohou je koordinovať pomoc poskytovanú cez katolícku charitu a spolupracovať s domácimi aj zahraničnými charitatívnymi organizáciami. Utečenecké krízy zažil aj na Blízkom východe. V rozhovore pre Štandard hovorí o tom, akú pomoc poskytuje katolícka charita utečencom, ako sa uskutočňuje koordinácia so štátom a ďalšími mimovládnymi organizáciami, i o tom, ako je možné, že charita dokázala byť tak rýchlo na hraniciach a efektívne pomáhať.

Mnoho ľudí chce stále pomáhať utečencom z Ukrajiny, no stráca sa v mnohých formách pomoci, niektorí sa možno boja zneužitia. Čo by ste poradili niekomu, kto chce pomôcť utečencom, či už materiálne, finančne, alebo osobne?

Moje odporúčanie by bolo, aby ľudia sledovali jednu iniciatívu či organizáciu, cez ktorú chcú pomáhať. Nemusia mať výčitky, že nie sú všade, prípadne že neprispievajú do všetkých foriem pomoci. Niekto má väčšiu, niekto menšiu kapacitu pomôcť a to je normálne. Dôležitý je úmysel. A v každom prípade sa dá pomôcť „minimálne“ modlitbou. Čo sa týka zneužitia darov, tak tu mám jednoduchú odpoveď: ja som v Slovenskej katolíckej charite od októbra 2015 a nespájal by som tak dlho svoje meno s organizáciou, ktorá si nectí úmysel darcu a nevie hodnoverne preukázať, ako zverené dary používa na pomoc ľuďom v núdzi.

Akú pomoc dnes poskytuje katolícka charita priamo na hraniciach s Ukrajinou?

Na hraničných priechodoch s Ukrajinou pomáhame od prvého dňa vojny – vďaka nasadeniu kolegov z diecéznych a farských charít sme tam boli ako prví a pomáhame tam doteraz. Ľuďom, ktorí utekajú, poskytujeme teplé nápoje, jedlo aj sladkosti, aby si doplnili energiu po niekoľkohodinovom čakaní na hraniciach.

Zároveň im pomáhame zorientovať sa medzi ponukami ďalšej pomoci priamo na hraniciach, ako je doprava ďalej do vnútrozemia, možnosť požiadať o azyl, respektíve dočasné útočisko, alebo sa presunúť do dočasného ubytovania, kde si môžu oddýchnuť a premyslieť si ďalšie riešenie svojej situácie.

Zároveň Košická eparchia poskytuje priamo na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom aj duchovnú službu prostredníctvom kaplnky vo veľkom stane, takže sa snažíme pokryť veľké spektrum potrieb, ktoré majú ľudia na úteku.

Mohli by ste vašu pomoc za takmer tri týždne vyjadriť v číslach?

Pomáhame vo Vyšnom Nemeckom, Veľkých Slemenciach aj Ubli, takže máme pokryté všetky hraničné prechody, ktorými ľudia z Ukrajiny prichádzajú. Vždy je na mieste koordinátor našej pomoci a dobrovoľníci. Ak by som mal našu pomoc kvantifikovať, tak dnes (15. marec) máme za sebou 19. deň našej pomoci, krát tri priechody, krát priemerne 30 osôb, ktoré ako charitní dobrovoľníci slúžia ľuďom na úteku. Takže to máme zhruba 1 700 príbehov mužov a žien zo Slovenska, ktorí obetavo pomáhajú ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine. Aj keď to vydelím dvomi, pretože niektorí dobrovoľníci slúžia opakovane, stále máme viac ako 850 jedinečných dobrovoľníkov. Jedlo a nápoje či materiálnu pomoc kvantifikovať presne neviem, ale na základe koordinačných porád s kolegami môžem povedať, že hovoríme o tonách či v prípade pomoci zaslanej na Ukrajinu o desiatkach ton, keďže jeden kamión má kapacitu zhruba 24 ton.

Takže pomáhate aj na území Ukrajiny?

Vďaka sieti Caritas Internationalis a aj našim doterajším partnerom, keďže na Ukrajine pomáhame už od roku 2014, posielame materiálnu pomoc na Ukrajinu od prvých dní vojny. Napríklad v týchto dňoch pripravujeme vyslanie troch kamiónov so základnými potravinami, ako sú múka, mlieko, cukor, krupica, pohánka, v celkovej hmotnosti približne 72 ton.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.