16. marca, 11:08

Český a poľský premiér vycestovali do Kyjeva, slovenský sa zľakol. Ďalšie pozvanie na cestu by Heger viac prehodnotil

Český a poľský premiér vycestovali do Kyjeva, slovenský sa zľakol. Ďalšie pozvanie na cestu by Heger viac prehodnotilZľava český premiér Petr Fiala a poľský vicepremiér Jaroslaw Kaczyňski počúvajú počas stretnutia s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským 15. marca 2022 v Kyjeve. Foto: TASR/AP

Trojica premiérov vycestovala do Kyjeva podporiť ukrajinského prezidenta v boji proti ruskej agresii. Slovenský premiér sa k nim nepridal a na dôležitej schôdzke chýbal, hoci s Ukrajinou priamo susedíme. Kaczyňski chce vyslať na Ukrajinu mierovú misiu NATO, čo by viedlo k priamej konfrontácii s Ruskom.

Silné gesto počas tvrdých bojov Ukrajiny o vlastnú štátnosť. Delegácia z troch slovanských štátov prišla na Ukrajinu na schôdzku s ukrajinským prezidentom. Na prvý pohľad sa mohla zdať zostava zvláštna – Poľsko, Česko a Slovinsko. Niet sa čo čudovať, že mnohým napadlo, či nejde o klasický preklep Slovensko-Slovinsko.

O plánovanej ceste do Kyjeva hovoril šéfovi Európskej rady Charlesovi Michelovi poľský premiér Mateusz Morawiecki už minulý týždeň na samite vo Versailles. Nebola to oficiálna návšteva EÚ, ale iniciatíva stredoeurópskych štátov. Únia varovala, že cesta je riskantná a premiérom hrozia bezpečnostné riziká. Aj preto išli premiéri vlakom, nie lietadlom. O ceste informovali aj OSN.

Predstavitelia Poľska, Česka a Slovinska napriek tomu do Kyjeva išli. Slovenský premiér Eduard Heger nešiel, keďže mu to „bezpečnostné zložky vyslovene neodporúčali“. Vzhľadom na vojnu na Ukrajine varovanie nie je prekvapivé, ale rozhodnutie bolo na politikoch.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.