16. marca, 07:22

KDH žiada zmeniť prístup vlády k nenávistným prejavom v EÚ

KDH žiada zmeniť prístup vlády k nenávistným prejavom v EÚIlustračné foto: Pavel Neubauer/TASR

Kresťanským demokratom prekáža stanovisko Európskej komisie, ktoré nenávistný prejav chápe veľmi vágne. KDH to hodnotí ako obrovské riziko a žiada vládu, aby zmenila prístup k téme.

Slovenskí konzervatívci chcú pomôcť Maďarom a Poliakom zablokovať novú ideologickú legislatívu EÚ. Spôsob, ako to dosiahnuť, leží doma – v mandáte, ktorý schvaľuje ministrom pred cestou do Bruselu parlament.

Ako sme už písali, európski ministri spravodlivosti pred necelými dvomi týždňami rokovali o rozšírení zoznamu eurozločinov o nenávistné prejavy (hate speech) a nenávistné trestné činy (hate crimes). Slovensko zastupovala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá tieto kroky podporuje. Novú ideologickú legislatívu, ktorá sa stále častejšie používa na umlčiavanie politicky nepohodlných názorov, blokuje Maďarsko a Poľsko.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková odišla na ostatné rokovanie bez mandátu parlamentu, keďže jej úrad sa na parlament obrátil neskoro a jej spolustraníčka poslankyňa Vladimíra Marcinková Výbor pre európske záležitosti včas nezvolala.

Tento návrh môže poškodiť občanov, tvrdí KDH a žiada o zmenu postoja. Rozšírenie takzvaných trestných činov v EÚ o „nenávistné prejavy“ považuje táto strana za rizikovú a nepripravenú iniciatívou, ktorá by mohla ohroziť slobodu slova. Rozhodnutie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej bezvýhradne podporiť legislatívu na Rade EÚ považuje za nesprávne, žiada preto vládu prehodnotiť pozíciu Slovenska.

“Trestné právo musí stáť na definovaní objektívnych, jednoznačných a dôkazmi podložených skutkov. Európska komisia však dodnes neposkytla jasnú a uspokojivú definíciu toho, čo chce postihovať ako nenávistný prejav, takzvaný hate speech. Slová či skutky konané z nenávisti treba rozhodne odsúdiť, ale chrániť spoločnosť pred nenávisťou spôsobom, ktorý môže viesť k obmedzeniu slobody slova, je nesprávne a nebezpečné,” povedal podpredseda KDH Marián Čaučík. 

Kresťanskí demokrati zdôrazňujú, že Európska komisia vo svojom nedávnom stanovisku vágne uvádza, že „nenávistný prejav“ je „podnecovanie k nenávisti a násiliu“. Túto vágnosť KDH hodnotí ako obrovské riziko, ktoré by mohlo viesť k možnému zneužitiu. Prípadná právna neistota by mohla podľa hnutia vyústiť dokonca do strachu a autocenzúry, ktorá je v protiklade so zaručeným právom na slobodu slova.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková súhlasila v Rade Európskej únie za Slovenskú republiku s tým, aby sa „nenávistné prejavy“ a „trestné činy z nenávisti“ zaradili do zoznamu takzvaných trestných činov v EÚ. KDH zdôrazňuje, že k takémuto vážnemu kroku sa musí pristúpiť s najvyššou pozornosťou a precíznou argumentáciou, ktorá, žiaľ, v súčasnej podobe dokumentu chýba.

Europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH) apeluje, aby sa z návrhu vylúčili riziká, ktoré mu pri aktuálnom stave hrozia. “Nenávisť, jej slovné prejavy či skutky konané z nenávisti sú odsúdeniahodné a nemajú miesto v spravodlivej spoločnosti. V situácii, keď je spoločnosť značne rozdelená, si všetci ešte omnoho viac uvedomujeme potrebu kultivovať dialóg. To však nedosiahneme zužovaním priestoru na slobodné vyjadrenie postoja v spoločnosti. Pilierom demokracie je a musí zostať sloboda slova,” uviedla Lexmann s tým, že cesta, ktorá by mohla priniesť jej ohrozenie, rozhodne nie je dobrou cestou. 

Podľa europoslankyne sa takýmto problematickým riešeniam treba jednoznačne vyhnúť a európsku legislatívu využívať tam, kde môže priniesť jasnú pridanú hodnotu pre občanov.

“Treba tiež zdôrazniť, že definície nenávistných prejavov tak, ako sú uchopené v legislatíve jednotlivých členských štátov, sa rôznia aj vzhľadom na ich kultúrno-historický vývoj. Realizácia podľa momentálneho návrhu rozhodnutia Rady EÚ by preto mohla viesť k právnej neistote. Následkom tak môže byť ešte väčšia polarizácia spoločnosti. Vyzývame preto vládu na prehodnotenie pozície SR a vyjadrenie výhrad,” dopĺňa podpredseda KDH Marián Čaučík s tým, že výhrady k súčasnému návrhu prezentovalo aj viacero ďalších členských štátov.

(red, fed)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.