16. marca, 09:36

Mníchovský biskup oslavoval výročie pastorácie LGBT osôb, essenský udelil ženám právomoc krstiť

Mníchovský biskup oslavoval výročie pastorácie LGBT osôb, essenský udelil ženám právomoc krstiťKardinál Marx počas osláv 20. výročia pastorácie LGBT katolíkov v Mníchove, 13. marca 2022. Foto: Facebook/Erzbistum München und Freising

Mníchovská arcidiecéza cez víkend oslavovala 20 rokov pastorácie LGBT komunity, v pondelok zas biskup v Essene ustanovil prvých 16 žien, ktoré môžu krstiť. Nemeckú cirkev kritizuje kardinál Pell. Ten žiada napomenutie pre dvoch najvplyvnejších európskych biskupov.

Cez víkend sa v Nemeckom Mníchove konali oslavy 20. výročia pastorácie ľudí z LGBT komunity. Celé podujatie vyvrcholilo v nedeľu 13. marca takzvanou „queer omšou“, ktorú slúžil v kostole sv. Pavla neďaleko mníchovskej Theresienwiese mníchovský kardinál Reinhard Marx. Ten sa počas kázne mal ospravedlniť komunite LGBT ľudí za utrpenie, ktoré jej spôsobila cirkev a zaviazal sa, že ako biskup chce zabezpečiť, aby sa cirkev „krok za krokom stala inkluzívnou cirkvou“.

Okrem toho mal Marx počas kázne povedať, že „všetky ľudské vzťahy musia byť poznačené primátom lásky. Potom ich Boh môže prijať“. Tým mal zjavne na mysli aj homosexuálne vzťahy. Na záver vyzval k „dynamike otvorenosti“, ktorá by mala charakterizovať synodálnu cestu katolíckej cirkvi v Nemecku. Práve to mal podľa neho na mysli aj pápež František, keď zdôraznil hodnotu napredovať a „objaviť, čo nám dnes chce povedať Duch Svätý“.

Mníchovská arcidiecéza k výročiu vydala aj oficiálne komuniké, podľa ktorého vedenie tamojšej cirkvi vytvorilo pracovnú skupinu, ktorá dlhodobo „pracuje na teologickom riešení a prekonaní tých tradícií a cirkevných štruktúr, ktoré v minulosti viedli alebo stále vedú k diskriminácii a devalvácii LGBTI osôb“.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.