15. marca, 13:44

Za špionáž pre Rusov desaťtisícové odmeny. Obvineného v kauze Kaťuša vzali do väzby

Za špionáž pre Rusov desaťtisícové odmeny. Obvineného v kauze Kaťuša vzali do väzbyObvinený v kauze Kaťuša Pavel Bučka v sprievode príslušníka Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) prichádza na Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Foto: TASR/Jakub Kotian

AKTUALIZOVANÉ Bývalý funkcionár vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši Pavel Bučka z Liptovského Hrádku je podozrivý z dlhodobej spolupráce s ruskou vojenskou rozviedkou, ktorej mal odovzdávať mimoriadne citlivé dokumenty. Pre obavu z pokračovania v trestnej činnosti mu navrhli väzbu. Policajný prezident Štefan Hamran a špeciálny prokurátor Daniel Lipšic o tom informovali na utorkovej tlačovej konferencii.

V súvislosti s vyšetrovaním vyzvedačstva a korupcie prepojenej s Ruskou federáciou zadržala polícia tiež Bohuša Grabára z Košíc, Jozefa Mihalčina z Vranova nad Topľou a Bohuša M. z Ružomberka.

Obvinenému Pavlovi Bučkovi a Bohušovi Grabárovi hrozí podľa Lipšica v aktuálnom štádiu trestného stíhania pre obvinenia z vyzvedačstva a korupcie trest odňatia slobody od štyroch do 13 rokov. Obidvaja obvinení sa k skutkom priznali. Ako upozornil špeciálny prokurátor, prebiehajú ďalšie úkony a budú sa preverovať majetkové profily.

Bučka poskytoval ruským spravodajským službám informácie od roku 2013. Týkali sa záujmov NATO a Ozbrojených síl SR. Priznal určitú sumu, ktorú za informácie prijal. Zadržali ho v rámci akcie Kaťuša. Bučka presnejšie pôsobil ako mimoriadny profesor, prorektor a vedúci katedry bezpečnosti a obrany vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši.

Pavel Bučka. Foto: Akadémia ozbrojených síl

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.