Čína sa v posledných mesiacoch spomína predovšetkým v súvislosti s vypuknutím svetovej pandémie nového koronavírusu, napätými čínsko-americkými obchodnými vzťahmi alebo porušovaním ľudských práv v Ujgursku. Na okraj záujmu sa však dostali nemenej dôležité aktivity Číny v Afrike. Niektorí označujú ázijskú mocnosť za neokoloniálnu.

Prvé kontakty medzi africkým kontinentom a Čínou siahajú ďaleko do minulosti. Väčšinou išlo o obchodné kontakty, ktoré rozvíjali vzájomnú spoluprácu a diplomatické vzťahy. Obchod a ekonomika je hlavnou témou aj súčasných vzťahov afrických krajín a Čínskej ľudovej republiky, ktoré nabrali prudký rozvoj hlavne koncom 20. a začiatkom 21. storočia.

Afrika je v súčasnosti jedným z najväčších obchodných partnerov Číny. Na druhej strane, vplyv ázijskej mocnosti na kontinente rýchlo rastie.

V roku 2000 vzniklo spoločné Fórum čínsko-africkej spolupráce, ktorého cieľom je posilniť vzájomné vzťahy Číny a afrických štátov. Niektoré západné krajiny, ako napríklad Spojené štáty americké alebo Veľká Británia, postupne vyjadrili znepokojenie nad rastúcim vplyvom Číny a nadobúdaním závislosti niektorých afrických štátov od nej.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.