15. marca, 14:24

Európska komisia chce predĺžiť platnosť covid pasov o ďalší rok

Európska komisia chce predĺžiť platnosť covid pasov o ďalší rokIlustračný obrázok. Foto: TASR/AP

Európska komisia navrhuje, aby sme sa zelenými pasmi preukazovali aj po júni 2022. Nie je známe, ako sa bude počet nakazených vyvíjať v druhom polroku a či nevznikne nový variant vyvolávajúci znepokojenie.

Európu už takmer tri týždne trápi v prvom rade vojna na Ukrajine, ktorá so sebou prináša civilné aj vojenské strany na životoch a exodus státisícov občanov tohto 40-miliónového štátu. Na pozadí vojny a smrti však stále cvála ďalší z biblických jazdcov apokalypsy – pandémia COVID-19.

Už na konci januára sa stal vo väčšine európskych štátov dominantný variant koronavírusu omikron. Keďže sa vyznačuje miernejším priebehom, väčšina európskych štátov zrušila na vnútroštátnej úrovni covid pasy. Do prevádzok aj na hromadné podujatia sa občania členských štátov dostanú bez potvrdenia o bezpríznakovosti.

Odborníci však upozorňujú, že tento optimizmus nemožno preniesť na medzištátnu úroveň. Na južnej pologuli je aktuálne chladnejší koniec leta. To vytvára ideálne podmienky na vznik ďalšieho znepokojujúceho variantu.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.