16. marca, 06:17

Drahý benzín má neželaný vedľajší efekt. Z čerpacích staníc uteká viac vodičov bez platenia

Drahý benzín má neželaný vedľajší efekt. Z čerpacích staníc uteká viac vodičov bez plateniaIlustračný obrázok. Foto: TASR/AP
Miro Mihálik Motoristický novinár

Kým na Slovensku sa pre drahú ropu vyšplhala cena jedného litra benzínu Natural 95 na priemerných 1,65 eura za liter a v susednej Českej republike osciluje medzi 47 až 52 korunami (v prepočte 1,89, respektíve 2,09 eura), v takom Holandsku je situácia ešte horšia. Ide síce o jeden z najbohatších štátov Únie, ale liter „deväťdesiatpäťky“ sa tam predáva od 2 do 2,5 eura, a to je zrejme na niektorých vodičov príliš. Drahý benzín i nafta sa totiž podpísali na významnom zvýšení percenta vodičov, ktorí utekajú z čerpacej stanice bez platenia.

V Holandsku momentálne koluje vtip, že po tankovaní je lepšie pokračovať v ceste bez platenia, pretože pokuta vo výške 131 eur je nižšia ako čiastka, ktorú zaplatíte za plnú nádrž. Akurát teda musíte mať dosť veľkú nádrž, aby sa vám to vyplatilo.

Inak je to, samozrejme, nezmysel. Pokuta podľa nadácie SODA (Service Organisatie Directe Aansprakelijkstelling), ktorá v Holandsku vymáha škody priamo od páchateľov krádeží, síce skutočne dosahuje uvedených 131 eur, zároveň ale musíte po usvedčení z priestupku uhradiť i natankované palivo.

Nárast tankovania bez platenia v priemere o pätinu

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.