14. marca, 17:38

Prečo by bol afganský scenár pre Európu a najmä pre Ukrajinu úplný horor

Prečo by bol afganský scenár pre Európu a najmä pre Ukrajinu úplný hororIlustračné foto: TASR/AP

Je pozoruhodné, ako ťažko sa tie nádejnejšie správy z rusko-ukrajinskej vojny predierajú do nášho verejného priestoru. Obe strany okrem bojov spolu tiež vyjednávajú a v nedeľu po prvýkrát za tri týždne nastal moment, keď obe v rovnaký deň hovorili o významnom pokroku v rokovaní.

Reč pritom nie je o koridoroch, ktorými môže odchádzať obyvateľstvo z Rusmi dobývaných miest, ani o žiadnych ďalších síce dôležitých, ale čiastkových bodoch. Reč je o podmienkach mierového usporiadania. Kremeľ šíril optimizmus ohľadom rokovaní dlhšie, v piatok o pokroku hovoril ruský prezident, čo Ukrajinci obratom spochybnili.

Avšak v nedeľu hlavný ukrajinský vyjednávač Mychajlo Podoliak neočakávane vyhlásil, že rokovania o dohode sú na dobrej ceste a „v priebehu dní“ môže byť dohoda pripravená na podpis. Podoliak hovorí o zastavení bojov a odsune ruských vojsk z Ukrajiny. Je ale jasné, že to by prezident Putin schválil, iba ak bude mať z Kyjeva zaručené politické ústupky.

Finlandizácia Ukrajiny?

Centrálnou požiadavkou Ruska je už zhruba pätnásť rokov záruka, že sa Ukrajina vzdá členstva v NATO. To ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj senzačne, hoci s menšou pozornosťou, než by si ten posun zaslúžil, pripustil v rozhovore pre americkú televíziu ABC v polovici minulého týždňa.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.