15. marca, 06:28

Rusko volí tradičné hodnoty samoderžavia. S bežným konzervatívnym svetom ale nemajú veľa spoločného

Rusko volí tradičné hodnoty samoderžavia. S bežným konzervatívnym svetom ale nemajú veľa spoločnéhoUkrajinskí vojaci hliadkujú na kontrolnom stanovišti v Kyjeve. Foto: TASR/AP

Vojnu na Ukrajine sledujem rovnakým spôsobom ako väčšina ostatných ľudí v konfliktom bezprostredne nezasiahnutých krajinách. Predovšetkým na internete, v spleti videí, fotiek, mémov, krátkych komentárov a rôzne vyhrotených debát. Je tam spracovaná spôsobom zodpovedajúcim dobe, človeku potom môže ľahko uniknúť, ako veľmi sa ten konflikt tomuto v digitálnom svete zavedenému spracovávaniu vecí a tiež súčasnému diskurzu vymyká.

K tým krátkym záznamom, ktoré mi v posledných dňoch utkveli najviac, patrí asi dvojminútové video z ukrajinského Chersonu, ktorý je v súčasnosti pod kontrolou ruských vojsk. Je z demonštrácie miestnych ľudí proti okupácii.

Začína vraj krátko po tom, čo skupina ruských vojakov jedného z účastníkov protestu zbila (iste, overiť to nie je v mojich silách). Vojaci začnú strieľať do vzduchu, zástup protestujúcich sa ale nespráva tak, ako by si v podobnej situácii počínala väčšina ľudí (ja rozhodne).

Nerozpŕchne sa, nedá sa na útek preč od strieľajúcich, ale rozbehne sa smerom k zdroju streľby. Pár metrov od vojakov sa zastaví a začne rozhnevane skandovať. Aj ten na mobil natočený záznam sprostredkuje neuveriteľnú, rozhnevanú a odhodlanú energiu tej chvíle.

Ťažkosti hypotetického víťazstva

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.