Masívne očkovanie prebieha aktuálne na viacerých kontinentoch a rôznymi vakcínami. Tieto štáty majú však spoločné postupy, v rámci ktorých očkujú najskôr zdravotníkov a rizikové skupiny. Indonézia zvolila inú stratégiu. Čo ju k tomu viedlo?

Niektoré európske štáty začali očkovať vakcínou od BioNTech a Pfizer ešte pred členskými štátmi Európskej únie (EÚ). Patrí medzi ne napríklad Veľká Británia, ktorá očkuje od 8. decembra, Švajčiarsko, ktoré začalo s vakcináciou 23. decembra a Srbsko, ktoré sa pridalo na Štedrý večer.

Po schválení vakcín od firiem BioNTech a Pfizer zo strany Európskej liekovej agentúry zahájili masové očkovacie programy aj štáty EÚ. Nemecko, Maďarsko a Slovensko začali s očkovaním ešte v sobotu 26. decembra len niekoľko hodín po príchode vakcín. Niektoré členské štáty sa pridali 27. decembra a iné, ako Holandsko, ešte vakcinácia obyvateľstva len čaká.

Spoločným znakom väčšiny európskych aj mimoeurópskych štátov je, že začali v prvej vlne očkovať zdravotníckych pracovníkov, zamestnancov sociálnych zariadení a kritickej infraštruktúry a rizikové skupiny, pre ktoré sú respiračné choroby nebezpečnejšie. V niektorých štátoch sa medzi prvými dali zaočkovať aj politici, aby rozptýlili obavy skeptického obyvateľstva. Existuje však štát, ktorý sa rozhodol zvoliť iný postup.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.