Všetci Putinovi muži. A jedna žena

Čím obhajuje Gerhard Schröder svoj angažmán v Rusku, ako s ním skončil Wolfgang Schüssel a príbeh nešťastnej svadby Karin Kneisslovej. Píše Martin Leidenfrost.
Nemecký kancelár vykúzlil z klobúka 100 dodatočných miliárd eur na obranu, rakúsky kancelár otvoril (a za chvíľu aj ukončil) debatu o vojenskej neutralite Rakúska – skrátka, bezpečnostná identita Nemcov a Rakúšanov je naruby. Nehralo rolu, či krajina je (Nemecko) alebo nie je v NATO (Rakúsko), výdavky na armádu boli celé desaťročia voličsky nepopulárne a minimálne, nepomáhali prosby ani hrozby Ameriky. Z historicky pochopiteľných dôvodov si Nemci pestovali holubičiu identitu, Rakúšania to predávali ako svoju cnosť. Málokomu prekážalo, že Rakúskom nakúpené stíhačky Eurofighter slúžili v najlepšom prípade ako letiace foťáky a že hlavné dedičstvo bývalej nemeckej ministerky obrany Ursuly von der Leyenovej spočívalo v snahe zabezpečiť, aby aj tehotné vojačky mohli pohodlne šoférovať tank.
Od 24. februára je všetko inak. Je tomu koniec, v rakúskych kostoloch sa odvtedy modlíme za odvrátenie jadrovej vojny. Odrazu si aj mierumilovní Nemci a Rakúšania uvedomili, že pojem nepriateľ sa predsa len z Európy nevytratil. A že nepriateľ je teraz ten, ktorého predtým mnohí považovali skôr za problematického priateľa.
Významnú úlohu v holubičom sebaklame zohral fakt, že Vladimir Putin je nemčinár, ktorý počas štyroch desaťročí s Nemcami a Rakúšanmi nadviazal intenzívne vzťahy. Už v časoch, keď pôsobil ešte ako bezvýznamný agent KGB v NDR, chodieval praktizovať národný šport Rakúšanov do Rakúska, neskôr sa skamarátil s lyžiarskou legendou Karlom Schranzom a bral u neho – to už bol prezidentom – lekcie lyžovania. Podobne osobných vzťahov je nespočetne veľa. V roku 2014, po anexii Krymu a začiatku donbaskej vojny, bolo Rakúsko prvou krajinou, ktorá Putina prijala. Rakúska elita mu rozprestrela červený koberec, Putin si uťahoval z dlhoročného pôsobenia prezidenta Hospodárskej komory („diktatúra, ale dobrá diktatúra!“), spolkový prezident sa zašmajchloval s tromi slovíčkami v ruštine („raz, dva, tri“), všetci sa smiali, pohoda.