14. marca, 13:11

Klaus: Putin is over, očividne sa prepočítal

Klaus: Putin is over, očividne sa prepočítalBývalý český prezident Václav Klaus. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Správanie ruského prezidenta Vladimíra Putina na Ukrajine je nepochopiteľné, odporuje jeho doterajšiemu pragmatizmu a môže predznamenávať, že ako politik skončil. Za minulými výrokmi o tom, že za eskaláciu napätia môžu aj západné štruktúry, si však český exprezident Václav Klaus stojí. Za vyznamenanie ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského by sa hanbil.

Český časopis Reflex si na videorozhovor zavolal českého exprezidenta Václava Klausa, ktorý býva často obviňovaný z náklonnosti k Rusku. Interview sa začalo otázkami o údajných sympatiách bývalej hlavy štátu voči Rusku a špeciálne k Vladimirovi Putinovi, hlavnému strojcovi agresie.

Klaus na jednej strane uznal, že politický, ekonomický a sociálny systém v Rusku je pre našinca neprijateľný a žiť by tam nechcel. Na druhej strane poukázal na podľa neho neprimerané „démonizovanie“ Ruska a jeho predstaviteľov v minulosti.

Politikovi prekáža, že po začiatku vojny mnohí „otáčajú kabáty“ a „hrajú sa na múdrych“, keď hovoria, že ruskú inváziu predpovedali. A to napriek tomu, že si podľa Klausa, naopak, drvivá väčšina svetových politikov myslela, že k nej nepríde. Pripomíname, že tieto skeptické hlasy zaznievali aj od Ukrajincov.

„Ak Amerika dnes vraví, že všetko vedela už od minulého októbra, tak si myslím, že bola úplne nezodpovedná, ak neurobila 1 001 krokov k tomu, aby sa to nestalo. Že nezačala rokovať so všetkými európskymi partnermi, že nezačala rokovať so všetkými ázijskými partnermi, že nezačala tlačiť na Rusko skôr a zásadným spôsobom,“ doplnil.

Putinove konanie je nevysvetliteľné

Klaus sa netajil tým, že kroky šéfa Kremľa ho prekvapili. „Myslím si, že sa Putin nejako vyvinul, premenil… To, čo urobil, je pre mňa úplne nevysvetliteľné a nepredstaviteľné. Myslím si, že nielen ja som vychádzal z predpokladu, že jedna vec sú silné slová na tej či onej strane a druhá pokyn k stlačeniu spúšte na rakete,“ uviedol.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.