15. marca, 06:27

Krčméry: Problém nastane až o mesiac. Dovtedy máme čas sa pripraviť

Krčméry: Problém nastane až o mesiac. Dovtedy máme čas sa pripraviťVladimír Krčméry. Foto: TASR/Pavol Zachar

Na hraničných priechodoch je situácia dobre organizovaná. Utečenci pokojne prichádzajú a slovenská strana nič nezdržiava. Nevidel som rodinu, ktorá by mala menej než tri deti – Ukrajina má veľkú budúcnosť. Utečenci majú najmä psychické problémy, netreba sa báť šírenia covidu ani iných ťažkých infekcií, hovorí infektológ profesor Vladimír Krčméry z Ústredného krízového štábu. Organizovať ľudí pri pomáhaní nemá zmysel, časť štátu neverí a druhá časť je tvrdohlavá a chce si robiť po svojom. Veliť môžeme, keď tu bude vojna.

Prednedávnom ste sa vrátili z ukrajinsko-slovenskej hranice.

Bol som tam minulý týždeň od pondelka do stredy a vo štvrtok som sa vrátil [rozhovor sa konal v piatok, pozn. red.]. Na mieste pôsobí akási forma joint venture, v ktorej je Vysoká škola sv. Alžbety, Equity a Maltézska pomoc. Maltézska pomoc má nelekárskych dobrovoľníkov, ktorí poskytujú jedlo a nápoje. Equity má veľmi schopných manažérov a my poskytujeme zdravotnícku pomoc. Striedame sa zhruba po troch dňoch. Po mne tam išla skupina zložená z lekára, záchranára a zdravotnej sestry.

Ako hodnotíte situáciu na východe Slovenska?

Zažil som už desať hraničných exodov, takže mám s čím porovnávať. Mnohí nadávajú, ale podľa mňa je situácia na mieste činu dobre organizovaná. Problém zrejme nastáva, keď sa majú ľudia presunúť na stanicu, lebo tam chýbajú hotspoty. Počas migračnej vlny v roku 2015 bola takmer celá stanica vo Viedni a v Mníchove jeden obrovský hotspot. Rozumiem tomu, ak vzniká chaos na železničnej stanici v Košiciach.

Na hraničných priechodoch všetko fungovalo?

Colníci, policajti, vojaci aj dobrovoľníci robili, čo sa dalo.

Zatiaľ je to podľa vás koordinované?

Áno. Na poľsko-bieloruskej hranici ľudia vylamovali oplotenie a snažili sa prejsť násilím. Tu sa nič také nedeje. Utečenci pokojne prichádzajú, slovenská strana nič nezdržiava.

Nemyslíte si, že sa to zhorší?

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.