Niekedy dokáže byť agenda nadovšetko. Svoje o tom vie metodistický farár a americký kongresman za stranu demokratov Emanuel Cleaver zo štátu Missouri. Ten sa rozhodol, že tradičnému slovu amen na konci modlitby priradí rodovú konotáciu.

Stalo sa tak v nedeľu 3. januára, keď kongresman za demokratov Emanuel Cleaver prednášal modlitbu v úvode zasadnutia 117. Kongresu Spojených štátov. Kresťanské (i židovské a moslimské) modlitby sa tradične končia slovkom amen, Cleaver sa to však rozhodol „vylepšiť.“

„Požehnaj nám a ochraňuj nás... ...Žiadame to v mene monoteistického Boha, známeho pod mnohými menami... ...Amen. A awomen,“ zakončil modlitbu kongresman, povolaním metodistický farár.

Za tento svoj čin si krátko nato vyslúžil vlnu kritiky na sociálnych sieťach aj od svojich kolegov v Kongrese. „Nie je to rodovo zafarbené slovo. Bohužiaľ, fakty sú irelevantné pre progresívcov. Neuveriteľné,“ okomentoval kongresmanov čin jeho kolega, republikán Guy Reschenthaler z Pennsylvánie. Podobne sa vyjadril aj konzervatívny komentátor Matt Walsh.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.