11. marca, 19:58

Vlhová vyhrala obrovský slalom, na Shiffrinovú a veľký glóbus stráca už iba 77 bodov

Vlhová vyhrala obrovský slalom, na Shiffrinovú a veľký glóbus stráca už iba 77 bodovPetra Vlhová. Foto: TASR/AP

Petra Vlhová suverénne vyhrala v piatkovom obrovskom slalome Svetového pohára v Are. Dosiahla 26. víťazstvo na podujatiach SP a ako obhajkyňa veľkého glóbusu znížila v celkovom poradí manko na vedúcu Američanku Mikaelu Shiffrinovú na 77 bodov.

Druhá skončila Talianka Marta Bassinová s výrazným odstupom 1,24 sekundy a tretie miesto obsadila práve Shiffrinová, ktorá zaostala až o 1,70 s.

Vlhová si pripísala šieste víťazstvo v tejto sezóne SP, prvé v „obráku“ po piatich triumfoch v slalome. Celkovo v prestížnom seriáli slávila úspech v tejto disciplíne šiestykrát, predtým sa radovala vlani v marci na domácom snehu v Jasnej. Vo veku 26 rokov nezadržateľne stúpa aj v historických tabuľkách, 26. triumfom sa na štrnástej priečke ženského poradia vyrovnala Švajčiarke Michele Figiniovej a Slovinke Tine Mazeovej. Na konte má už 55 pódiových umiestnení. „Po vyše roku som naspäť na pódiu v obrovskom slalome a rovno na najvyššom stupienku. Už od rána som sa cítila veľmi dobre. V prvej jazde som sa dopustila chýb, ale v druhom kole som predviedla môj najlepší výkon. Som naozaj šťastná,“ povedala Vlhová pre portál ORF.

Slovenská reprezentantka sa usadila na čele už po prvom kole. Mala náskok 0,03 sekundy pred Bassinovou, priebežne tretia bola domáca spolufavoritka Sara Hectorová s odstupom 29 stotín. Shiffrinová, ktorá pred pretekmi viedla celkové poradie SP o 117 bodov pred Vlhovou, zaostávala o 0,79 s a figurovala až na šiestej priečke. Vlhová nedokončila predchádzajúcu súťaž vo švajčiarskom Lenzerheide už v prvom kole, ale na švédske stredisko má v tejto disciplíne najkrajšie spomienky. Na miestnu zjazdovku sa v obrovskom slalome vydala prvýkrát od zisku titulu majsterky sveta v roku 2019 a so štartovým číslom 5 predovšetkým vo vrchnej pasáži zajazdila znamenite. Nasadzovala presné oblúky a pridala k tomu svoju typickú dravosť, vďaka čomu neustále zvyšovala svoj náskok. Na treťom medzičase sa vyšplhal takmer na osem desatín sekundy, tesne za ním však na záverečnej terénnej vlne urobila veľkú chybu a musela výrazne korigovať, aby sa zmestila do nasledujúcich bránok. V zelených číslach sa udržala až do cieľa, no stratila takmer všetok čas, ktorý si nahonobila v prvých dvoch tretinách trate.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.