12. marca, 05:55

Polemika novinárov v Ríme: Je Vladimir Putin kresťan? A je Joe Biden katolík?

Polemika novinárov v Ríme: Je Vladimir Putin kresťan? A je Joe Biden katolík?Pápež František a Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Rusko-ukrajinský vojenský konflikt dominoval vo Vatikáne aj tento týždeň. Všimneme si aj rusko-pravoslávny pohľad na konflikt. Slovenský premiér navštívi v pondelok pápeža.

Predseda vlády Eduard Heger navštívi v pondelok predpoludním pápeža Františka. Správa sa temer stratila v záplave informácií o rusko-ukrajinskej vojne, ktorá bola naďalej primárnou témou vo Vatikáne.

Štátny sekretár Svätej stolice kardinál Pietro Parolin telefonoval so Sergejom Lavrovom, ruským ministrom zahraničných vecí. Kardinál „vyjadril hlboké znepokojenie pápeža Františka nad pokračujúcou vojnou na Ukrajine“ a opäť vyzval „zastaviť ozbrojené útoky“, „zabezpečiť humanitárne koridory pre civilistov a záchranárov“ a násilie zbraní nahradiť rokovaniami. V telefonáte vatikánsky premiér znovu „potvrdil dostupnosť Svätej stolice urobiť všetko“ a angažovať sa za mier. Sergej Lavrov vysvetlil vlastnú pozíciu „o dôvodoch a cieľoch o takzvanej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine“.

Možno z toho usúdiť, že telefonát nemal veľký význam. Otázkou ešte je:

Kto komu volal?

Túto otázku položil Štandard hovorcovi tlačového strediska Svätej stolice, keďže komuniké to nešpecifikuje. „To sa v komuniké nenachádza,“ odpovedá, hoci vatikánsky denník Osservatore Romano potom napísal: „Parolin telefonuje Lavrovovi.“

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.