Rezort justície má v pláne zverejniť materiály v prípade samovraždy policajného exprezidenta Milana Lučanského. Informuje o tom televízia Markíza, ktorej danú skutočnosť potvrdil hovorca rezortu Peter Bubla.

Podľa televízie chce rezort Márie Kolíkovej (Za ľudí) publikovať záznamy nielen z osudného dňa, kedy si mal generál siahnuť na život, ale aj z prvého incidentu, pri ktorom sa mal počas cvičenia zraniť pádom na kovovú posteľ a zhoršiť si stav ďalším klikovaním.

Materiály by mali byť zverejnené už v najbližších dňoch a uvedené ministerstvo aktuálne posudzuje, v akom rozsahu môžu byť záznamy sprístupnené so zreteľom na ochranu osobných údajov.

Opozícia žiada v tejto veci zvolať mimoriadny brannobezpečnostný výbor parlamentu, na ktorom sa má zúčastniť ministerka spravodlivosti, minister vnútra a dozorujúci prokurátori. Predseda výboru Juraj Krúpa (OĽaNO) potvrdil, že so zvolaním problém nemá. Rokovanie by sa malo uskutočniť 7. januára.

Kompetentným neveria

Ministerstvo svojim krokom zrejme reaguje na množiace sa pochybnosti o oficiálnych verziách oboch udalostí, ktoré živí nielen značná časť laickej verejnosti, ale aj známe tváre, ako napríklad niekdajší predseda výboru pre kontrolu SIS a súčasný bratislavský župan Juraj Droba (SaS), ktorý sa v sobotu nechal počuť, že sa „obáva,“ aby nás ďalšie zistenia „nešokovali“ či bezpečnostný analytik Milan Žitný, ktorý hovorí o Lučanského zbití.

Tvrdé vyjadrenia prišli aj z úst Lučanského najbližších. Jeho syn Adam nedávno skritizoval ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) za to, že žiada trestné stíhanie pre informátora, ktorý má na svedomí únik lekárskej správy o Lučanského stave. V tejto súvislosti dokonca hovoril o „zastrašovaní“ a bezpredmetnosti takejto požiadavky.

Ticho neostala ani manželka Martina, ktorá sa posťažovala na „Mikulcove“ ozbrojené komando stojace za jej chrbtom v momentoch, kedy svojho manžela videla naposledy či na fakt, že na krku vraj nemal žiadne stopy po „údajnom obesení“.

Martina Lučanská a mnohí iní tiež v sobotu vyzvali na vyvesenie čiernej vlajky na ministerstve vnútra aj budove Policajného zboru. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) na sociálnej sieti vysvetlil, že ministerstvo nepristúpilo k vyveseniu čiernych zástav na štátnych budovách vzhľadom na okolnosti prípadu. Rovnako vraj nie sú naplnené podmienky vyhlásenia štátneho smútku.

O špekuláciách nechcú ani počuť

Špekulácie o cudzom zavinení zranenia a neskoršej smrti policajného predáka dlhodobo a rázne ministerka Kolíková odmieta a podobne reagujú aj ministri vnútra či obrany. Kauza už každopádne stála hlavu šéfa ZVJS Milana Ivana, ktorý po údajnom pokuse o samovraždu oznámil vzdanie sa funkcie. Násilie voči svojmu klientovi pri prvom incidente vylúčil aj Lučanského advokát Matúš Beresecký.

Lučanského polícia zadržala v rámci akcie Judáš, pri ktorej v putách skončilo viacero bývalých vysokých funkcionárov polície a SIS. Lučanský sa v tej dobe nachádzal v Chorvátsku. Na výsluch prišiel sám, pričom následne ho zadržali. Obvinený bol z korupcie. Podľa niektorých médií konkrétne z brania úplatkov v sume prevyšujúcej pol milióna eur.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.