11. marca, 10:45

Ruská armáda rozhodne nie je papierovým tigrom. Kľúčom k jej víťazstvu môže byť južný front

Ruská armáda rozhodne nie je papierovým tigrom. Kľúčom k jej víťazstvu môže byť južný frontRuský vojak v Záporožskej jadrovej elektrárni. Foto: Konstantin Michaľčevski/VK

Dnes je už zrejmé, že Kremeľ si pri invázii stanovil nerealistický plán A, pričom vážne podcenil ochotu Ukrajincov agresii vzdorovať. Narastajúce presvedčenie Západu, že Ukrajina vyhráva, však môže byť viac dôsledkom pokriveného informačného prostredia než objektívnej reality.

Kolega Peter Števkov napísal v pondelok zaujímavý text o neúspechoch ruskej invázie na Ukrajinu s názvom „Putinova katastrofa: Rusi naozaj prehrávajú, strácajú asi 100 strojov denne a vieme to overiť“. Petrov text je prínosný, jeho popis situácie, v ktorej sa ocitla ruská armáda, je fundovaný a opiera sa o podrobnú analýzu dostupných dôkazov. S časťou názvu „Putinova katastrofa“ sa preto plne stotožňujem. Väčší skeptik som však pri časti „Rusi naozaj prehrávajú“.

Podľa viacerých vojenských expertov sa totiž Rusi z chýb prvých dní poučili, pričom Petrom spomínané zastavenie ruského postupu spojené s neschopnosťou dobyť mesto Mykolajiv nepovažujú za prejav vyčerpanosti, ale skôr prehodnotenia stratégie a potenciálne nebezpečnej adaptácie.

Nemenej dôležitým faktorom je aj určité pokrivenie informačného priestoru, ktorému dominujú zábery bojov vytvorené a dodané Ukrajinou. Nejde pritom v tomto prípade o dôsledok žiadnej zaujatosti západných médií. Ako upozorňujú viacerí západní vojenskí experti, svedkami nedostatku záberov zničenej a zajatej ukrajinskej vojenskej techniky a živej sily, nie sme preto, že by Ukrajinci všade vyhrávali, ale preto, že Kremeľ si až doteraz s ohľadom na ruské publikum neželal, aby svet tieto zábery videl. Ako uviedol napríklad expert z katedry vojnových štúdií na King’s College Londo Rob Lee, ruskej armáde sa darí horšie, než sa predpokladalo, no „rozhodne nie je papierovým tigrom“. „Ruská armáda aj napriek chybám postupuje a spôsobuje [Ukrajincom, pozn. red] ťažké straty,“ uviedol. 

Mapa: Postup Rusov k 10. marcu

Zdroj: @NrgBooo

Potenciálne nebezpečná adaptácia

Medzi vojenskými expertami prevažne panuje zhoda v tom, že Kremeľ pôvodne plánoval rýchle obsadenie Kyjeva s cieľom zvrhnúť ukrajinskú vládu. Táto stratégia v konečnom dôsledku očividne priviedla k neúspechu, veľkým stratám na životoch aj bojovej technike a k pozdvihnutiu ukrajinskej bojovej morálky. Pozornosť väčšiny médií sa odvtedy sústredila prevažne na severný front, cez ktorý sa ruské sily pretláčajú k ukrajinskej metropole, ako aj na severovýchod, kde armáda Moskvy uviazla pri druhom najväčšom meste Ukrajiny – Charkove. 

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.