11. marca, 08:31

Facebook povolí výzvy na násilie voči ruským vojakom. Niekde aj príspevky, ktoré žiadajú smrť pre Putina či Lukašenka

Facebook povolí výzvy na násilie voči ruským vojakom. Niekde aj príspevky, ktoré žiadajú smrť pre Putina či LukašenkaRuský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Americká spoločnosť Meta Platforms vo štvrtok oznámila, že v spojitosti s ruskou inváziou na Ukrajinu dočasne zmierni svoje pravidlá a umožní v niektorých krajinách na svojich sociálnych sieťach Facebook a Instagram zverejňovať príspevky, ktoré vyzývajú na násilie voči ruským vojakom. Výzvy na násilie voči ruským civilistom však nepovolí. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP, Reuters a stanice BBC.

”V dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu sme dočasne povolili formy politického prejavu, ktoré by za normálnych okolností porušovali naše pravidlá, ako napríklad násilné prejavy ako ‚smrť ruským útočníkom‘,“ uviedla vo vyhlásení spoločnosť Meta Platforms, ktorá je materskou spoločnosťou sociálnej siete Facebook.

„Stále nedovolíme vierohodné výzvy na násilie voči ruským civilistom,“ dodala.

Agentúra Reuters vo štvrtok oznámila, že mala možnosť nahliadnuť do e-mailov, ktoré Facebook odoslal svojim moderátorom obsahu.

Dočasné zmeny pravidiel týkajúce sa výziev na násilie voči ruským vojakom sa podľa jedného z týchto e-mailov vzťahujú na Arménsko, Azerbajdžan, Estónsko, Gruzínsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litvu, Poľsko, Rumunsko, Rusko, Slovensko a Ukrajinu.

Používatelia v niektorých krajinách vrátane Ruska, Ukrajiny a Poľska budú môcť zverejňovať príspevky, ktoré žiadajú smrť pre ruského prezidenta Vladimira Putina či bieloruského lídra Alexandra Lukašenka v prípade, že nebudú obsahovať ďalšie ciele či zahŕňať miesta a metódy, píše BBC.

Facebook a viaceré ďalšie technologické spoločnosti prijali opatrenia voči Rusku v reakcii na inváziu na Ukrajinu, pripomína AFP. Ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií v piatok 4. marca oznámila, že ruské úrady zablokovali prístup k sociálnej sieti Facebook.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.