11. marca, 11:15

Biologické laboratóriá na Ukrajine: Veľa otázok a málo odpovedí

Biologické laboratóriá na Ukrajine: Veľa otázok a málo odpovedíIlustračná fotografia. Foto: TASR/AP

Rusko obviňuje Spojené štáty z vyvíjania biologických zbraní na Ukrajine. Západní predstavitelia sa obávajú, že tieto obvinenia poslúžia ako zámienka na chemický alebo biologický útok Moskvy. WHO medzitým odporučila Ukrajine, aby zničila vysoko nebezpečné patogény umiestnené v tamojších laboratóriách.

Rovnako ako mnohé iné štáty má aj Ukrajina laboratóriá verejného zdravotníctva. V nich sa skúma, ako zmierniť hrozby nebezpečných chorôb postihujúcich ľudí aj zvieratá. Robí sa v nich výskum ochorenia COVID-19.

Experti na biologickú bezpečnosť tvrdia, že ak ruské bombardovanie zasiahne a poškodí niektoré z týchto zariadení, zvýši sa riziko úniku patogénov a toxínov. Patogén je vírus alebo mikroorganizmus schopný vyvolať ochorenie iného organizmu. Toxín je jedovatá látka rastlinného alebo živočíšneho pôvodu.

WHO preto vo štvrtok odporučila Ukrajine, aby zničila vysoko nebezpečné patogény umiestnené v tamojších laboratóriách verejného zdravotníctva. Cieľom je predísť „akýmkoľvek potenciálnym únikom“, ktoré by šírili choroby medzi obyvateľstvom, uvádza agentúra Reuters.

Zdravotnícka agentúra ďalej vyzýva všetky strany, aby spolupracovali pri bezpečnej likvidácii akýchkoľvek patogénov a toxínov, s ktorými prídu do kontaktu, a aby v prípade potreby požiadali o jej technickú pomoc.

Či Ukrajina dodržala odporúčania, zatiaľ nevedno

WHO spolupracuje s ukrajinskými laboratóriami verejného zdravotníctva už niekoľko rokov – teda aj pred vypuknutím aktuálnej ruskej invázie.

Presadzuje tak bezpečnostné praktiky, ktoré pomáhajú predchádzať „náhodnému alebo úmyselnému uvoľneniu patogénov“.

„V rámci tejto práce WHO dôrazne odporučila ministerstvu zdravotníctva na Ukrajine a ďalším zodpovedným orgánom, aby zničili vysoko nebezpečné patogény, čím by sa predišlo akémukoľvek potenciálnemu úniku,“ spresnila WHO.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.