10. marca, 17:16

Putin sa stretne s Lukašenkom. Bielorusko mu drží stranu, ale do vojny sa zapojiť nechce

Putin sa stretne s Lukašenkom. Bielorusko mu drží stranu, ale do vojny sa zapojiť nechceFoto: TASR/AP

Niektorí vojenskí experti očakávali, že Bielorusko by sa na popud Ruska mohlo pokúsiť zablokovať Ukrajinu zo západu, aby nedochádzalo k vyzbrojovaniu ukrajinskej armády. Nič také sa však nestalo.

Ruský prezident Vladimir Putin sa v piatok v Moskve stretne so svojím bieloruským náprotivkom Alexandrom Lukašenkom. Lukašenko a Putin budú podľa bieloruskej štátnej agentúry Belta diskutovať o aktuálnych otázkach bilaterálnych vzťahov, rozvoji spolupráce oboch krajín a o hospodárskej kooperácii pod vplyvom ekonomických sankcií Západu. Taktiež sa budú rozprávať o súčasnej situácii v regióne a na Ukrajine.

Za týmto ťažko zrozumiteľným byrokratickým jazykom môže byť niečo podstatne zrozumiteľnejšie – nastolenie otázky, či sa Bielorusi zapoja do ruskej vojny na Ukrajine. Bielorusko je síce blízkym spojencom Moskvy a ruskej armáde poskytuje zázemie pre vojenské operácie na Ukrajine, ale priamo do vojny sa Lukašenko zjavne zapojiť nechce.

Niektorí vojenskí experti očakávali, že Bielorusko by sa na popud Ruska mohlo pokúsiť zablokovať Ukrajinu zo západu, aby nedochádzalo k možnosti zásobovať ukrajinskú armádu. Nič také sa však nestalo, Bielorusi síce držia stranu Rusku, ale svoje jednotky držia doma.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.