12. marca, 05:55

Nacistická Ukrajina? Fašistické Rusko? Na oboch stranách bojuje zmes skoro všetkého

Nacistická Ukrajina? Fašistické Rusko? Na oboch stranách bojuje zmes skoro všetkého

Komunisti, nacisti, pravoslávni, pohania, homosexuáli i islamisti. V rôznych kombináciách často bojujúci na rovnakej strane konfliktu Ruska a Ukrajiny. Vo všeobecnosti však všetky tieto skupiny tvoria malú menšinu celkových síl, pričom v konečnom dôsledku rozhoduje najmä otázka lojality.

Počúvame to už pár rokov. Tu banderovci na Ukrajine, tam fašisti v Rusku. Putin, ktorý napadol Ukrajinu, začal krátko pred útokom dokonca hovoriť o ukrajinských „nacistoch“. Je to nezmysel, najmä ak tým označíte vládu na čele s prezidentom židovského pôvodu, ktorého starý otec sám bojoval proti nacistom.

Pozrime sa bližšie na kombinácie týchto politických doktrín aj etnických a iných identít, ako sú dôležité v tomto konflikte. Obávam sa, že takéto hodnotenia väčšinou viac vypovedajú o názorovom presvedčení ich autorov alebo ich lojalite k jednej z bojujúcich strán.

Termíny fašizmus a nacizmus sa zároveň za posledné desaťročia (nielen) vďaka sociálnym sieťam stali zastrešujúcimi označeniami, ktoré mnohí ľudia považujú ako synonymá pre niečo zlé, prípadne pre niečo odporujúce ich svetonázoru. Viď napríklad známy oxymoron liberálny fašizmus či označenie za fašistu niekoho za tradičné katolícke postoje (pro-life).

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.