12. marca, 07:59

Aj Česi plánujú zaviesť rodičovský bonus. Minister Stanjura navrhuje iný model ako Krajniak

Aj Česi plánujú zaviesť rodičovský bonus. Minister Stanjura navrhuje iný model ako KrajniakČeský minister financií a podpredseda ODS Zbyněk Stanjura. Foto: ODS.cz

Český minister financií a podpredseda ODS Zbyněk Stanjura plánuje zaviesť rodičovský bonus. Spolu s ostatnými plánovanými reformami o ňom informoval v rozhovore pre portál Lidové noviny. Dôchodková reforma sa podľa neho vôbec nedotkne súčasných dôchodcov.

Rodičovský bonus je téma, ktorá získava rastúcu politickú pozornosť. Nie, nehovoríme o Slovensku, kde sa rodičovský bonus dostal do programu vlády aj do ústavy, ale pred jeho schválením naráža na kritiku z ministerstva financií, NBS či viacerých vládnych politikov. Rodičovský bonus zaujal v Prahe a možno nie je úplne nereálne, že zákon prejde v Česku ľahšie ako u nás.

Minister financií Zbyněk Stanjura a dôležitá postava v strane premiéra Petra Fialu je jednoznačne za. Dôchodková reforma má podľa Stanjuru podporiť súdržnosť rodiny a pracujúci by mali získať možnosť posielať 1 percento z hrubej mzdy priamo na účet svojim rodičom. Pre Lidové noviny tento týždeň povedal:

„Prvá vec, ktorá má podporiť súdržnosť rodiny, je možnosť posielať jedno percento hrubej mzdy priamo na účet rodičov na dôchodku. Ak má niekto priemernú mzdu okolo 38-tisíc (českých korún), bude to 380 korún mesačne. A pokiaľ má niekto tri deti, tak to bude znamenať 380 krát tri, čo je zhruba 1 100 korún mesačne k dôchodku.“

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.