Manželka prvého slovenského prezidenta Emília Kováčová zomrela 31. decembra 2020 vo veku 89 rokov. Aké bolo jej pôsobenie a vystupovanie? Ako ju vnímali na domácej a zahraničnej politickej scéne?

Emília Kováčová (za slobodna Emília Živná) sa narodila 8. februára 1931 v Bratislave, kde aj vyrastala. Popri zamestnaní študovala na Vysokej škole ekonomickej, kde sa zoznámila so svojím neskorším manželom Michalom Kováčom. Manželia Kováčovci majú dvoch synov, Juraja a Michala.

Emília Kováčová bola vysokoškolskou pedagogičkou, v rokoch 1966 až 1967 bola poverená vedením Katedry sociálneho rozvoja a práce Národohospodárskej fakulty VŠE. Prezident Václav Havel ju vymenoval za profesorku v odbore zamestnanosti a sociálneho rozvoja. Akademickej kariére sa venovala 35 rokov, ako autorka či spoluautorka je podpísaná pod viacerými odbornými publikáciami a vysokoškolskými učebnicami.

Jej manžel bol 15. februára 1993 zvolený za prezidenta Slovenskej republiky, inaugurovaný bol 2. marca 1993. Emília Kováčová sa tak vo veku 62 rokov stala prvou manželkou slovenského prezidenta vôbec.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.