11. marca, 19:53

Analytik Visingr: O týždeň, dva na Ukrajine uvidíme, ako sa ruská armáda rozloží. Vojnu už strategicky prehrala

Analytik Visingr: O týždeň, dva na Ukrajine uvidíme, ako sa ruská armáda rozloží. Vojnu už strategicky prehralaIlustračné foto: TASR/AP

Začiatok vojenskej invázie sa Rusom nepodaril. Podľa vojenských expertov to Rusi už vedia a od minulého týždňa zmenili taktiku. Používajú delostreleckú prípravu aj bez ohľadu na civilistov. Aj keby padol Kyjev a zvyšok krajiny, Ukrajinci ďalej povedú partizánsku vojnu. A rozhodne nemožno čakať, že sa boje skončia rýchlo. Ako sa ruská invázia na Ukrajinu dosiaľ vyvíjala vojensky? Odpovedajú bývalý náčelník generálneho štábu českej armády, generál Jiří Šedivý, vojenský analytik Dušan Rovenský (na generálnom štábe českej armády pôsobil do roku 2013) a vojenský analytik a odborník na ruskú armádu Lukáš Visingr.

Ako by ste z vojenského hľadiska hodnotili doterajší priebeh invázie ruských vojsk na Ukrajinu?

Šedivý: Myslím si, že Rusi si už chybne analyzovali bojisko. Nemali správne vyhodnotenú ukrajinskú armádu, jej arzenál a bojaschopnosť. A podcenili ochotu obyvateľstva k obrane vlasti, ten silný morálny aspekt Ukrajincov.

Úvodná fáza vpádu na Ukrajinu prezrádzala snahu po rýchlom riešení, najmä zo severu, smerom na Kyjev. Typický príklad je pokus o prebratie letiska Hostomeľ. Rusi v Hostomeli vykonali výsadok, ale zle ho načasovali, výsadok mal zlú súčinnosť s ďalšími ľahkými silami, ktoré síce na letisko za výsadkármi prenikli, ale neboli dostatočne silné a prišli z ruského pohľadu neskoro. Takto padol zámer veľmi rýchlo prisunúť na letisko ťažkými transportnými lietadlami ľahkú bojovú techniku a väčší kontingent vojakov.

Rusi potom pokračovali v útoku na Kyjev s nedostatočne vybaveným vojskom, následne sme mohli vidieť všetky tie obrázky rozstrieľaných vrakov ich áut. Podobne chybne vykonali útok na Černihiv a neskôr aj na Charkov. Začiatok sa im nepodaril, ale myslím, že dnes už to Rusi dobre vedia. Už od minulého týždňa svoju taktiku menia.

Ako?

Šedivý: Smerom k taktike, ktorú vedia, k taktike, ktorú vedeli Sovieti. Máme informácie, že ruská armáda ešte pracuje so skúsenosťami z druhej svetovej vojny. Alebo sa vracajú ku klasickému spôsobu vojny: najskôr poriadna delostrelecká príprava, rozstrieľať, zničiť všetko, čo je bezprostredne pred ich vojskom, až potom tam poslať tanky a pechotu. Kvôli tomu, bohužiaľ, hrozia obrovské počty obetí medzi civilným obyvateľstvom.

Ďalší dôvod, ktorý ich núti prejsť na klasický spôsob vojny, je opakovanie chyby, ktorej sa dopustili aj vtedy, keď išli do Afganistanu či do Čečenska. Vzali takmer nevycvičených vojakov základnej služby, nechali ich podpísať akýsi kontrakt, ale oni, samozrejme, stále zostávajú málo vycvičenými „záklaďákmi“. Zrejme často ani nevedeli, že idú do vojny. Potom príde krutosť boja muža proti mužovi, zabití kamaráti. A výsledkom je nízka morálka nasadených vojakov.

Rovenský: Keď sa ma v januári v televízii pýtali, či k útoku na Ukrajinu dôjde, povedal som, že nie. Nie preto, že by som si myslel, že je Putin humanista, ale preto, že útok vojensky príliš nedával zmysel. Ešte koncom decembra sa odhadovalo, že Rusi nazhromaždili okolo Ukrajiny 100-tisíc vojakov. A aj keď sa ten počet potom veľmi rýchlo zvýšil až na súčasných 190-tisíc vojakov, aj tak je to na ovládnutie krajiny so 44 miliónmi obyvateľov, krajiny, ktorá je o polovicu väčšia ako Irak, málo.

Irak mal v čase spojeneckej invázie 20 miliónov obyvateľov, neporovnateľne horšiu armádu, než má dnes Ukrajina. Preto mi to v januári vojensky nedávalo zmysel. Rusi ale evidentne všetko stavili na jedinú kartu, čo je samo o sebe z vojenského hľadiska veľmi zlé: že rýchlo obsadia Kyjev a kľúčové mestá, čím padne režim, a aj keď sa ukrajinská armáda niekde postaví na odpor, po vyradení veliteľského a administratívneho centra nebude ukrajinský odpor nikto riadiť, takže ho rýchlo zlikvidujú.

Toho plánu sa držali aj vo chvíli, keď sa už ukazovalo, že zlyhal. Ruská armáda je ohromne neflexibilná, nižší velitelia sa nemôžu tak ako v niektorých západných armádach rozhodovať operatívne podľa situácie na bojisku. Ruskí zajatci v hodnosti majora či dokonca podplukovníka vypovedali, že sa o nasadení dozvedeli večer predtým. Je, samozrejme, otázka, či tomu veriť. Ale ak by boli takto doslova hodení do akcie, nemohli by potom ani operatívne reagovať.

A súhlasíte s generálom Šedivým, že po neúspechu light verzie vojny prechádza ruská armáda na klasickú vojnu?

Rovenský: Ono im asi ani nič iné nezostáva. Dostali sa do veľmi ťažkej situácie. Ukrajinci tvrdia, že Rusi medzitým na Ukrajine nasadili 90 percent útvarov, ktoré predtým zhromaždili pri hraniciach. Pokiaľ je to pravda, Rusom už nezostáva veľa operačných záloh. Tomu by nasvedčovali informácie o presunoch útvarov z Ďalekého východu. Tie v žiadnom prípade nie sú také kvalitné ako útvary v západnom alebo južnom vojenskom okruhu.

Ako to viem? Je to dané tým, v kom vidí Rusko hlavné nebezpečenstvo. Pre Rusov je hlavnou hrozbou NATO, nie je ňou ani Severná Kórea, ani Čína, hoci tú asi za isté nebezpečenstvo považujú. Ruské jednotky na Ďalekom východe sú všetky na nižšom stupni a s horšou technikou. Zo záberov na sociálnych sieťach vidíme, že Rusi z východu smerom k Ukrajine presúvajú staršie tanky a staršie transportéry, staršie bojové vozidlá pechoty…

Aj keby sme neverili oficiálnym ukrajinským údajom o 11-tisícoch padlých vojakov Ruska a 30- až 35-tisícoch ranených [rozhovor sa robil v pondelok 7. marca, pozn. red.] a keby sme predpokladali, že je to polovica, sú to stále obrovské čísla. Z niektorých oblastí Ruska prichádzajú informácie, že sa tam odohráva čiastočná skrytá mobilizácia. Vraj sú povolávané niektoré ročníky záložníkov údajne na vojenské cvičenie. To by dokresľovalo, v akej nepríjemnej situácii sa Rusko ocitlo. Oni si mysleli, že Ukrajinu vyriešia veľmi rýchlo a s obmedzeným počtom vojsk. To už nevyriešia.

Možno teda povedať, že ruská ofenzíva je za zenitom?

Visingr: Budem ešte trošku ostrejší ako kolegovia: toto je ruská strategická katastrofa. Plán Rusov naozaj totálne zlyhal. Ešte tu nezaznelo, že celú operáciu úplne nezvládli logisticky, zlyhalo im zásobovanie palivom, muníciou, jedlom a ďalšími vecami. Stále tú logistiku nezvládajú, aj keby tam doviezli vojakov z Ďalekého východu alebo mobilizovaných záložníkov, bude to logisticky ešte horšie. Veď nie sú schopní utiahnuť ani to, čo na Ukrajine majú teraz.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.