10. marca, 11:44

Polnyj pizdec, blitzkrieg sa zrútil, malo zaznieť v Putinovom okolí. O vojne zrejme v Kremli vedelo len zopár ľudí

Polnyj pizdec, blitzkrieg sa zrútil, malo zaznieť v Putinovom okolí. O vojne zrejme v Kremli vedelo len zopár ľudíFoto: Flickr.com

O rozpútaní vojny proti Ukrajine vedelo len niekoľko osôb v najbližšom okruhu prezidenta Vladimira Putina. Mnohí predstavitelia Kremľa pri hodnotení terajšej situácie používajú tie najtvrdšie slová. Aj takéto informácie v ostatných dňoch prichádzajú od ruských novinárov či od spravodajských služieb. Hoci ich nie je možné potvrdiť, vonkajšie dianie im zodpovedá.

Jedna z najzaujímavejších otázok v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu je tá, koľko vysokých predstaviteľov Moskvy bolo s vojnou vopred oboznámených. Jej zodpovedanie by totiž pomohlo lepšie pochopiť, či príkazu Kremľa zaútočiť predchádzalo dostatočné vyhodnotenie rizík a benefitov takejto akcie.

Viac svetla do tejto problematiky pomáha vniesť článok ruskej novinárky Faridy Rustamovej, ktorá v minulosti pracovala pre ruskú odnož britskej televízie BBC či pre opozičný portál Meduza. Hoci text pochádza už zo začiatku marca, médiá si ho vo väčšej miere všimli až teraz.

„Moje zdroje hovoria, že s najväčšou pravdepodobnosťou bol informovaný len najužší okruh: minister obrany Sergej Šojgu, náčelník generálneho štábu Valerij Gerasimov a vedúci predstavitelia kontrarozviedky,“ píše sa v texte.

Informáciu tohto druhu, pochopiteľne, nie je možné overiť, no fakt, že o vojne neboli vopred informovaní ani len kľúčoví predstavitelia ruskej armády by korešpondoval s jej pomalším postupom, veľkými problémami s logistikou a vysokými stratami v podobe stoviek kusov techniky a tisícok vojakov.

Čakali, že na Donbase sa zastaví

Rustamová napísala, že každý zdroj, s ktorým hovorila, sa nazdával, že ruský prezident Vladimir Putin nebude pokračovať v invázii na Ukrajinu a namiesto toho sa bude snažiť získať páky, ako je uznanie Donecka a Luhanska za „ľudové republiky“, na ďalšie ústupky.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.