10. marca, 10:15

Heger: Musíme zastaviť Putina. Aby skončil v politike i vo vedení Ruska

Heger: Musíme zastaviť Putina. Aby skončil v politike i vo vedení RuskaEduard Heger. Foto: Martin Baumann/TASR

AKTUALIZOVANÉ Ukrajina nám mizne pred očami, potrebujeme hľadať nové odpovede a riešenia. Ruský prezident Vladimir Putin sa nezastaví, kým nedosiahne všetko. Skonštatoval to premiér Eduard Heger (OĽaNO) na štvrtkovom zasadnutí európskeho výboru Národnej rady (NR) SR.

Informoval aj o postojoch, s ktorými ide na neformálny samit lídrov Európskej únie. Hovoriť podľa neho treba o ochrane európskeho priestoru a možnostiach, ako Putina zastaviť. Za dôležitú otázku označil aj opätovné budovanie Ukrajiny.

Ukrajina nie je problém, je obeť

Samit by mal byť podľa Hegera aj o tom, že sa treba pozrieť pravde do očí. „Jasne potrebujeme Vladimirovi Putinovi povedať, že toto do nášho sveta nepatrí, že dnes je to o ňom, on musí skončiť. To nie je o Ukrajine, prečo sa stále rozprávame o tom, čo bude s Ukrajinou? Kedy sa začneme rozprávať o tom, čo sa stane s Ruskom? Tam je problém, Kremeľ je problém. To je koreň problému. Ukrajina vôbec nie je problém, Ukrajina je obeť,“ vyhlásil Heger.

Šéf Kremľa sa podľa neho smeje západným lídrom do očí, v rokovaniach neustupuje a nepripúšťa kompromis. Nemyslí si, že demokracia je o tom, že si necháme skákať po hlave a pýta sa, dokedy bude Západ Putinovi všetko dovoľovať. Podčiarkol, že už nejde o politiku, ale boj za naše hodnoty.

Hľadanie nových odpovedí

Vzhľadom na vývoj konfliktu podľa premiéra treba hľadať nové odpovede. Pripomenul, že Ukrajinci volajú po európskej perspektíve a treba sa o tom baviť. Diskusia by sa mala podľa neho týkať aj toho, ako prebudiť ruský ľud, ktorý označil za obeť vedenia krajiny.

Ďalšou vecou, o ktorej sa budú lídri baviť, je podľa jeho slov posilnenie východného krídla i diskusia o zabezpečení bezpečnosti európskeho priestoru, pretože vojna nepozná hranice. Aktuálnu situáciu si podľa neho treba uvedomovať aj pri diskusii o energetike. Za potrebné považuje nepoľaviť a nastavovať tvrdé sankcie voči Rusku.

Únia sa musí odpojiť od ruských energetických zdrojov

Európska únia sa musí úplne a čo najskôr odpojiť od ruských energií vrátane jadrového paliva, povedal slovenský premiér Eduard Heger vo štvrtok pred samitom lídrov krajín EÚ vo francúzskom Versailles.

„Pracujeme na tom, aby sme čo najskôr dokázali zabezpečiť alternatívne (zdroje) plynu, ropy a jadra,“ povedal Heger s tým, že Bratislava tieto plány koordinuje s Európskou komisiou.

Energetické potreby eurobloku sa dajú podľa Hegera vyriešiť prostredníctvom rokovaní založených na „solidarite demokratického sveta“. Ruskú agresiu na Ukrajine odsúdilo 141 štátov, pripomenul premiér.

Podpora bohatších krajín

„Dnes je svet jednotný a keď túto jednotu a solidaritu a súdržnosť udržíme, tak tie energie nemusia nevyhnutne výrazne rásť,“ povedal Heger. Pre zvládnutie prechodného obdobia bude podľa jeho slov užitočná podpora bohatších krajín.

„Zároveň potrebujeme pochopiť, že po vojne je to o verejných investíciach… pretože chceme ochrániť našich občanov, nikto z nás nechce vystaviť našich občanov nejakému neúnosnému riziku. Práve preto je dôležitá tá solidarita a súdržnosť. Lebo aj dnes máme veľmi bohaté štáty, ktoré vedia pomôcť tým, ktoré pomoc potrebujú v rámci zvládnutia prechodného obdobia,“ vysvetlil premiér.

„Potrebujeme konať rýchlo a tak, aby sme zastavili (ruského prezidenta Vladimira) Putina, a nielen zastavili, ale aby skončil v politike a vo vedení Ruskej federácie,“ zdôraznil Heger.

Neformálny samit lídrov EÚ sa koná vo francúzskom Versailles od 10. do 11. marca. Hlavnou témou má byť jednotná reakcia Únie na pokračujúcu agresiu Ruska voči Ukrajine. Lídri by mali hovoriť aj o posilňovaní európskej bezpečnosti, aj o znižovaní energetickej závislosti od ruského plynu, ropy či uhlia.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.