9. marca, 17:15

Rusko aj Ukrajina pokračujú v tvrdých bojoch, ale miernia slovník

Rusko aj Ukrajina pokračujú v tvrdých bojoch, ale miernia slovníkEmmanuel Macron (uprostred), Vladimir Putin (vpravo) a Volodymyr Zelenskyj prichádzajú na pracovné zasadnutie normandskej štvorky 9. decembra 2019. Foto: TASR/AP

Volodymyr Zelenskyj pripustil, že Ukrajina možno do NATO zatiaľ nevstúpi. Moskva zasa tvrdí, že už netrvá na zvrhnutí vlády v Kyjeve. Umiernená rétorika znie nádejne, ale ukrajinská ústava a postup ruskej armády ukazujú opačným smerom.

Rusko inváziu na Ukrajinu, ktorú eufemicky nazýva špeciálnou operáciou, spočiatku ospravedlňovalo snahou o „demilitarizáciu“ a „denacifikáciu“ Ukrajiny, ktorá nemá nárok na vlastnú štátnosť, vládu a samostatnú zahraničnú politiku.

Postupne mení naratív, miestami až neuveriteľným spôsobom. Moskva prestala hovoriť o denacifikácii, ktorá bola od začiatku absurditou, keďže Zelenskyj má židovský pôvod a o veľkú časť predkov prišiel pri holokauste.

Ruskí spin doktori prišli s novým inotajom. Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov v pondelok tvrdil: „Cieľom ruskej špeciálnej vojenskej operácie [čítaj invázie, pozn. red.] je zabrániť vojne, ktorá by mohla vypuknúť na území Ukrajiny.“

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.