13. marca, 06:37

Hybridná vojna nie je všemocná. Dron je silnejší ako klávesnica

Hybridná vojna nie je všemocná. Dron je silnejší ako klávesnicaTurecký dron Bayraktar. Foto: TASR/AP

Jedna z historických poučiek znie, že krajiny sa vždy pripravujú na poslednú vojnu. V roku 1914 panoval predpoklad (aj keď nie všetci ho zdieľali), že konflikt bude kopírovať tie predošlé. Teda relatívne rýchle stretnutia končiace rozhodnou bitkou. Takto porazili Prusi v roku 1866 pri Hradci Králové Rakúsko a v roku 1870 Francúzsko pri Sedane.

Namiesto toho prišla dlhá vojna v zákopoch. V tridsiatych rokoch sa potom Francúzsko chystalo na zákopovú vojnu, postavilo pre to obsiahle opevnenie, len aby bolo následne porazené v bleskovej vojne, keď nemecké tanky obišli Maginotovu líniu. Súčasná vojna na Ukrajine je však netypická tým, že sa všetci chystali na tú budúcu, a namiesto toho prišla tá minulá.

Krym ako ukážkový príklad

Minimálne od roku 2014, keď Rusi obsadili Krym a časť Donbasu, sme mohli čítať o „hybridnej vojne“. Veľké ozbrojené konflikty, keď sa stretávajú regulárne armády dvoch suverénnych štátov, sú vraj minulosťou.

V budúcnosti sa hranica medzi mierom a vojnou stratí. Bude sa viesť po sieti pomocou hackerských útokov a dezinformačných operácií. Pokiaľ dôjde na boj, budú ho viesť špeciálne jednotky bez označenia, tajne podporované milície a tak podobne. Práve ruská operácia na Kryme, keď polostrov zrazu obsadili „zelení mužíčkovia“ bez oficiálnej štátnej príslušnosti, a než sa svet spamätal, čo sa vlastne deje, Kremeľ vyhlásil územie za svoje, sa dávala za ukážkový príklad hybridnej vojny.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.