10. marca, 06:29

Putinova príprava na sankcie má efekt. Ruská ekonomika si nájde svoje dno a tam sa usadí

Putinova príprava na sankcie má efekt. Ruská ekonomika si nájde svoje dno a tam sa usadíMoskva. Foto: TASR/AP

Moskva sa na možné sankcie Západu vrátane odpojenia od systému SWIFT pripravovala roky dopredu. Má preto vybudovanú určitú mieru odolnosti. Sankcie, ktoré Západ na Rusko uvalil v súvislosti s inváziou na Ukrajinu, však Kremeľ svojou rýchlosťou a rozsahom zaskočili, tvrdí Karel Svoboda z Univerzity Karlovej v Prahe.

Ako hodnotíte doterajšie sankčné kroky voči Rusku a jeho predstaviteľom z hľadiska dosahu na ruskú ekonomiku a ich potenciálu prinútiť Moskvu ukončiť bojové operácie na Ukrajine?

Je otázne, či dokážu Moskvu k niečomu donútiť v krátkodobom horizonte. To veľmi neočakávam. Teraz nastane klasický efekt kruhovej obrany, keď bude Kremeľ tvrdiť, že sankcie Rusku fakticky vôbec neprekážajú. Oni sa však očividne už zreteľne prejavujú. Už ich začínajú cítiť.

Jednou vecou sú také tie viditeľné veci, ako napríklad že Vladimirovi Solovjovovi zhabali vilu. On sa teraz sťažuje, že tam nemôže ani ísť a ani ju predať. V priamom prenose narieka, aký je chudák. To sú také vtipné momenty, avšak celkovo to rozhodne vtipné nie je.

Ktoré z opatrení považujete z pohľadu Ruska za najbolestivejšie?

Napríklad obmedzenie možnosti využitia devízových rezerv pre ruskú centrálnu banku je veľký a zásadný problém. Zdá sa, že s týmto Kremeľ nerátal. V Moskve pravdepodobne predpokladali, že ak nazhromaždia dostatočné finančné prostriedky, bude všetko v poriadku. Taktiež asi nečakali, že sankcie prídu tak rýchlo a z takého veľkého množstva strán. Moskva nezhromažďovala len eurá, ale napríklad aj švajčiarske franky. To, že sa k sankciám pripojilo aj Švajčiarsko, muselo byť veľkým prekvapením. Napriek tomu si myslím, že nateraz je najviac nedocenený celkový dosah odchodu veľkého množstva zahraničných spoločností z krajiny.

Že sú to veľkí zamestnávatelia, to je jedna vec. Na tieto firmy je však naviazané aj ohromné množstvo miestnych subdodávateľov. Ak im toto padne, môže sa stať, že im v konečnom dôsledku skrachuje omnoho viac spoločností. Ďalšou vecou sú dodávky súčiastok. Rusko síce tvrdí, že sa zaobíde bez zahraničných súčiastok, ale to nie je úplne pravda. V Rusku to teraz funguje systémom, že úradník, ktorý bol vopred poverený nájdením potenciálnej náhrady za import určitého tovaru, ukázal na určitú fabriku, ktorá môže podľa jeho názoru vyrábať predmetný importný tovar. Má pritom pravdu, že predmetná fabrika to skutočne dokáže, avšak čo už nespomenie, je, že to dokáže len zo západných súčiastok.

Kde môže byť nedostatok súčiastok najrýchlejšie viditeľný?

Napríklad v leteckej doprave. Rusko tam už teraz predĺžilo servisnú dobu o pol roka. To neznamená, že im okamžite začnú padať lietadlá, avšak bude tam jednoznačne zvýšené riziko.

Rusko sa podľa vyjadrení svojich čelných predstaviteľov na podobné sankcie roky pripravovalo. Veľa sa v tomto smere hovorilo o nízkej zadlženosti Ruska, jeho relatívnej autarkii, devízových rezervách ako aj národnom systéme platobných kariet Mir ako čiastočnej alternatíve voči VISA a MasterCard. Do akej miery sa Rusku podarilo vybudovať si odolnosť voči súčasnej podobe sankcií?

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.