Slovenská juniorská hokejová reprezentácia končí po prehre s USA na konečnom ôsmom mieste. Zverenci trénera Róberta Petrovického prehrali 5:2. Opäť sa nám teda nepodarilo prejsť bránami štvrťfinále.

Veľkú úlohu pri postupe do štvrťfinálových bojov zohral úvodný zápas so Švajčiarskom. Práve prvé tri body sa neskôr ukázali ako rozhodujúce. Neskôr sme si ešte pripísali postupový bod pri zápase s Nemeckom. Za najlepší zápas v skupine sa však zaradil ten s Kanadou. Práve Kanada hrá veľmi podobný hokej ako náš štvrťfinálový súper USA.

Úvod šampionátu zverencom trénera Natea Leamana nevyšiel ako si predstavovali. Veľký rival z Ruska ich porazil 5:3. Potom sa však začala veľká spanilá jazda. Nikto z doterajších účastníkov sa nemohol pýšiť takou bilanciou ako Američania. Štyri za sebou vyhraté zápasy bez inkasovaného gólu vzbudzujú viac ako len rešpekt. Víťazi B-skupiny neboli pred turnajom najväčšími ašpirantami na titul, no po sérií výhier sa nimi rýchlo stali. V kádri majú momentálne najproduktívnejšieho hráča celého šampionátu. Trevor Zegras už nazbieral úctyhodných 13 bodov.

Slovensko má najlepšie spomienky na tím USA z roku 2009, keď sme ich porazili na šampionáte 5:3 a odniesli sme si z turnaja výborné štvrté miesto. Na majstrovstvách v roku 2018 sme si odniesli výhru 3:2. Posledný vzájomný zápas sme prehrali 1:2, ale podali sme obstojný výkon. Američania boli favoriti zápasu, ale na ich hru sme v posledných ročníkoch vedeli nájsť ten pravý recept. Pozorná defenzíva a výborná efektivita boli vždy kľúčom k úspechu so zámorskými mužstvami.

Nevyužité presilovky

Už v úvode prvej tretiny začali Američania dobíjať bránku Šimona Latkóczyho, ktorý tentokrát dostal priestor pred Samuelom Hlavajom. Slovensko malo rovnako v úvode dobrú pasáž, ale zostal pozorný. Po faule Matthewa Boldyho sme si zahrali prvú presilovku. Prechod do pásma súpera bol v početnej výhode problematický a v tretine sme sa usadili len na chvíľku.

Práve spomínaný Boldy mohol po návrate streliť úvodný gól. V 10. minúte si zahrali presilovku aj Američania. Ich tlak a efektivita sa ihneď ukázala. Arthur Kaliyeva dostal pred bránku prihrávku ako na podnose a otvoril skóre. Dostali sme šancu pri druhej presilovej hre, ale Roman Faith spomedzi kruhov neuspel pred brankárom Knightom. Pomer striel po prvej tretine bol v réžií Američanov 12:5.

Výborne zahraná presilová hra v podaní USA Zdroj : Twitter

Opäť v početnej nevýhode

V druhej časti ušiel do brejku slovenskej obrane Caulfield, ale stav zostal nezmenený. Rovnako zostala naša obrana nesústredená, keď sa dostali dvaja Američania do situácie 2 na 1, ale situáciu nevyriešili efektívne. Rayen Petrovický sa prezentoval v 23. minúte strelou od modrej, ale Knight ukazoval sústredenosť. V tom čase nedostal americký tím gól už neuveriteľných 200 minút.

Tím USA nedostal na turnaji gól 200 minút Zdroj : Twitter

Po skrumáži pred našou bránkou zvýšil na 2:0 John Farinacci. Veľkú zásluhu na gól mal Johnson, práve jeho strela sa nešťastne odrazila od Farinacciho nohy a Látkoczy bol bezmocný. Slovensko mohlo ihneď znížiť, ale Chromiakova strela zostala len na žŕdke. Američania si zahrali presilovku 5 na 3, keď sa nedovoleného zákroku dopustil najprv Faith a potom Turan. Cole Caufield ihneď po jej začatí zvýšil na 3:0. Prvého gólu sme sa dočkali až v 39. minúte, keď sa presadil Matej Kašlík.

Dôležitý kontaktný gól

Ani tretiu tretine sme nezačali v tom najlepšom svetle. Zegras sa prehnal cez našu obranu a krásne vystrelil a nebezpečne ešte dorážal Turcotte. Latkóczy nás udržal v zápase. Američania hrali aktívne, dopredu chceli streliť rozhodujúci gól. Po podrazení Hellesona sme si zahrali ďalšiu presilovku. Konečne sme v nej boli úspešní. Kňažkovú strieľanú prihrávku tečoval medzi betóny Dominik Sojka. Kontaktný gól a stav 3:2 bol pre našu reprezentáciu veľmi motivujúci.

Kontaktný gól Dominika Sojku Zdroj : Twitter

Prišla však studená sprcha. Dominik Mudrák stratil nešťastne puk za našou bránkou a John Farinacci spoza bránky prekonal Šimona Latkóczyho. Róber Petrovický skúsil v závere hru bez brankára, ale Američania sa dostali k puku a upravili na konečných 5:2.

V zápase sme ukázali bojovnosť i srdce. Mrzieť nás môže pasáž, kde sme dostali k Američanom na dostrel jediného gólu. Rovnako sa nám nepodarilo využívať presilové hry, kým súper bol v nich efektívnejší. Tešiť nás môžu zápasy s Kanadou a Švajčiarskom, v ktorých sme ukázali fanúšikom, že mladíci hokej hrať vedia. Róbert Petrovický poskladal tím z toho najkvalitnejšieho čo mal. Slovenská juniorská reprezentácia končí na ôsmom mieste.

Róbert Petrovický, tréner SR: „V zápase boli pasáže, keď sme robili chyby a pridala sa k tomu aj nedisciplinovanosť. Po 2. tretine sme však verili, že so zápasom ešte môžeme niečo urobiť. Hovorili sme hráčom, aby boli trpezliví, že šance prídu. Boli sme veľmi blízko k tomu, aby to vyšlo. Žiaľ, nepodarilo sa.”

Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie do 20 rokov Róbert Petrovický , počas vydareného zápasu s Kanadou Foto : TASR/AP

Samuel Kňažko, obranca a kapitán SR: „Tretiu tretinu sme začali dobre. Plnili sme veci, ktoré sme si povedali v kabíne. Mali sme možno posledných 20 minút na turnaji a chceli sme predviesť to najlepšie, čo v nás bolo. Vyšlo to, no nie úplne. Odohrali sme dobrý zápas.”

Simon Latkóczy, brankár SR: „Podal som dobrý výkon, ale nie som spokojný či šťastný. Štvrtý gól beriem na seba. Od začiatku som si veril, chcel som sa predviesť proti Amerike, čo sa mi podľa mňa aj podarilo.”

USA 20 – Slovensko 20 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)
      Góly: 11. Kaliyev (Boldy, Zegras), 32. Farinacci (Johnson), 37. Caufield (Zegras), 56. Farinacci (Brink), 59. Beniers (Brink) – 39. Kašlík (Nemec), 50. Sojka (Kňažko).

USA: Knight – Sanderson, Helleson, York, Faber, Johnson, Thrun, LaCombe, Skinner – Zegras, Turcotte, Kaliyev – Boldy, Beniers, Caufield – Berard, Farinacci, Brink – Brisson, Slaggert, Colangelo

Slovensko: Latkóczy – Mudrák, Golian, Nemec, Petrovický, Stacha, Kňažko, Turan – Mrázik, Jellúš, Faith – Chromiak, Myklukha, Slafkovský – Kašlík, Sojka, Turanský – Kolenič, Eliaš, Jendek – Jedlička.